Kolęda. Jak przygotować się na wizytę księdza w domu?

Kolęda – jak przygotować się na wizytę księdza w domu? Każdego roku, w okresie między Bożym Narodzeniem a Świętem Trzech Króli, w parafiach odbywają się wizyty duszpasterskie, znane powszechnie jako kolęda. Duchowni odwiedzają wówczas swoich parafian w ich domach, łącząc się z nimi we wspólnej modlitwie i błogosławiąc domowników. Jak przygotować się do wizyty księdza? Jak witać się z księdzem po kolędzie? Zapraszamy do lektury!

Jaka jest rola kolędy w tradycji katolickiej?

Wizyta duszpasterska jest tradycyjną praktyką w Kościele Katolickim, polegającą na corocznych odwiedzinach kapłana w domach parafian. Celem tych wizyt jest nie tylko błogosławieństwo domów i ich mieszkańców, ale także wzmacnianie więzi między duchownym a wiernymi oraz zapewnienie im niezbędnego wsparcia duchowego i społecznego.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, proboszcz i podlegający mu księża mają obowiązek nawiedzać rodziny ze swojej parafii i wspólnie z nimi dzielić radości i troski, umacniając ich w wierze, a także, w razie potrzeby, udzielając wiernym porad. Wizyty duszpasterskie stają się okazją do wzajemnego, lepszego poznania się, co jest szczególnie ważne w bardzo dużych parafiach, gdzie codzienny, bezpośredni kontakt z każdym wiernym może być utrudniony.

Wizyty duszpasterskie mają szczególny charakter przed i po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy to klimat świąt sprzyja budowaniu atmosfery braterstwa, miłości i wspólnoty. Coroczna kolęda nawiązuje do nauczania Chrystusa, konieczności ewangelizacji wiernych i niesieniu im wiadomości o Bożej miłości.

Jak przygotować się na kolędę?

Przygotowania do kolędy rozpoczynają się od sprzątania w domu, przy czym nie chodzi tu o stworzenie wrażenia perfekcji, ale o symboliczną gotowość do przyjęcia gościa w swoje progi. W dniu kolędy należy wyczekiwać księdza w ciszy. Warto wyłączyć radio, telewizor i stworzyć odpowiednie miejsce do wspólnej modlitwy. W kolędzie powinni uczestniczyć wszyscy domownicy. Warto wybrać na ten dzień bardziej odświętne stroje, by podkreślić wagę tego wyjątkowego wydarzenia. W dobrym guście jest również przygotowanie ofiary pieniężnej w kopercie, której celem jest wsparcie materialne parafii. Wysokość ofiary zależy tylko i wyłącznie od uznania darczyńcy.

Wizyta duszpasterska to przede wszystkim czas rozmowy z kapłanem. Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie ksiądz siada z domownikami, słucha o ich problemach i stara się coś doradzić. To również dobry moment na uaktualnienie parafialnych akt, przejrzenie zeszytów od religii prowadzonych przez najmłodszych członków rodziny i wręczenie dzieciom drobnego upominku w postaci np. obrazka. Wizyta duszpasterska trwa od 20 do 45 minut, w zależności od liczby miejsc, które danego dnia musi odwiedzić kapłan. Jeżeli wierni potrzebują dłuższego spotkania z duszpasterzem i dłuższej rozmowy, mogą umówić się na nią podczas kolędy lub w biurze parafialnym. Warto dodać, że duchownemu podczas kolędy zwykle towarzyszą ministranci, którzy wesoło kolędują, tworząc ciepłą i rodzinną atmosferę spotkania.

Co przygotować na wizytę księdza po kolędzie? Co ma być na stole podczas kolędy?

Podczas wizyty duszpasterskiej przyda się biały obrus, dwie długie świece, woda święcona oraz zestaw kolędowy składający się z krzyża, dwóch świeczników, naczynia na wodę święconą oraz kropielnicy. Tego rodzaju zestawy oraz świece można kupić w sklepie internetowym SwietyMarek.com. Dostępne są zestawy kolędowe wykonane z drewna i metalu, w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Świece warto zapalić na krótko przed wizytą księdza.

C+M+B na drzwiach jako jeden z symboli kolędy

Niestety, ale powoli zanika zwyczaj znakowania drzwi wejściowych do domu/mieszkania symbolem C+M+B plus bieżący rok w okresie kolędowania. Symbol ten ma głębokie znaczenie w tradycji katolickiej. Wspomniane wyżej litery często interpretowane są jako inicjały łacińskiego błogosławieństwa "Christus Mansionem Benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". Święty Augustyn widział w tych znakach przesłanie "Christus Multorum Benefactor" - "Chrystus jest dobroczyńcą wielu". Ta praktyka ma także swoje korzenie w tradycji starotestamentowej, gdzie znakowanie domów krwią baranka było formą ochrony i wyznaniem przynależności do wspólnoty wiary. Kiedy chrześcijanie zapraszają kapłana na kolędę i umieszczają symbol C+M+B na drzwiach, nie tylko proszą o Boże błogosławieństwo dla swojego domu, ale także publicznie deklarują swoją wierność i przynależność do Kościoła Katolickiego. Współcześnie zwyczaj ten praktykowany jest przede wszystkim wśród seniorów oraz głęboko wierzących katolików.

Co zrobić, gdy wizyta duszpasterska przypada na dzień, gdy nikogo nie ma w domu, a chcemy przyjąć księdza po kolędzie?

Jeżeli z jakichś powodów ktoś nie może być obecny w domu podczas zaplanowanej wizyty duszpasterskiej, zawsze ma możliwość skontaktowania się bezpośrednio lub telefonicznie z proboszczem, aby ustalić nowy termin kolędy. Przeżywanie wizyty kolędowej powinno być okazją do radosnego świętowania Bożego Narodzenia, a także do chwili modlitwy i serdecznej wymiany myśli z duszpasterzami. Błogosławieństwo otrzymane podczas kolędy niech będzie ochroną dla naszych domów i rodzin, a także wsparciem na naszej drodze życia w wierze chrześcijańskiej!