Czy świece z wosku pszczelego są lepsze od świec parafinowych? Porównanie

Naturalne świece z wosku pszczelego – gdzie można je kupić?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy chętnie rozświetlamy nasze domy i mieszkania świecami. Taka praktyka może mieć zarówno charakter dekoracyjny, jak i religijny. W tym drugim przypadku świece bardzo często palone są podczas modlitwy, w czasie kolacji wigilijnej czy też, kiedy nasz dom odwiedzi ksiądz po kolędzie. Wybór świec w sklepach z dewocjonaliami jest bardzo duży – zarówno jeśli chodzi o ich kształty i gamę kolorystyczną, jak i materiał, z którego te świece wykonano. Czym różnią się świece z wosku pszczelego od tych parafinowych? Zaraz wyjaśnimy!

Z czego powstają świece parafinowe?

Świece parafinowe należą do najtańszych świec dostępnych na rynku i wykonane są z parafiny, czyli pochodnej ropy naftowej. Do oczyszczonej parafiny w stanie ciekłym dodaje się różne syntetyczne barwniki i olejki, które sprawiają, że świece mają atrakcyjne kolory i ładnie pachną. Od kilku lat wśród producentów i zwolenników palenia świec trwa zagorzała dyskusja na temat świec parafinowych i ich potencjalnej szkodliwości dla zdrowia. Część osób uważa, że podczas spalania taka świeca wydziela związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla dróg oddechowych. Mowa tu między innymi o formaldehydzie, toluenie i benzolu. I faktycznie, badania potwierdziły, że podczas spalania świec parafinowych, wymienione wyżej związki oraz kilka innych toksycznych substancji, wydzielają się do atmosfery. Jeżeli jednak nie palimy świec parafinowych przez kilka godzin z rzędu i dbamy o to, by systematycznie wietrzyć mieszkanie, nie mamy powodów do obaw. Z drugiej strony, rynek oferuje zdrowsze i naturalne alternatywy w postaci świec z wosku pszczelego i sojowych.

Świece z wosku pszczelego wracają do łask

Naturalne świece z wosku pszczelego to „wynalazek” dobrze znany naszym przodkom. Korzystano z nich na długo przed tym, zanim zaczęto produkować świece parafinowe. Wosk pszczeli to substancja wydzielana przez gruczoły woskowe pszczół robotnic. W jego skład wchodzą estry, alkohole kwasów tłuszczowych, węglowodory i minerały. Sposób wytwarzania świec z wosku pszczelego jest bardzo prosty. Czysty surowiec należy lekko podgrzać, a następnie przelać do formy zaopatrzonej w bawełniany knot i pozwolić woskowi zastygnąć. Do produkcji takich świec nie stosuje się żadnych syntetycznych dodatków w postaci barwników czy aromatów. Aromatyzowane świece z wosku pszczelego są oczywiście dostępne w sklepach, ale swój zapach zawdzięczają one nie sztucznym związkom, a naturalnym olejkom eterycznym.

Świece z wosku pszczelego – właściwości

Świece z wosku pszczelego nie mają żadnych wad, które można znaleźć w świecach parafinowych. Ich palenie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a w zasadzie nie tyle bezpieczne, co nawet korzystne. Zdrowe świece z wosku pszczelego:

  • są ekologiczne i w pełni naturalne,
        

  • palą się dłużej niż świece parafinowe, co oznacza, że są od nich wydajniejsze,
        

  • nie dymią i nie produkują sadzy,
        

  • są zalecane astmatykom i alergikom ze względu na hipoalergiczność,
        

  • oczyszczają powietrze,
        

  • eliminują brzydkie zapachy,
        

  • mają przyjemny, lekko miodowy zapach.
     

Za jedną z najważniejszych właściwości świec z wosku pszczelego należy uznać jonizację powietrza. Podczas palenia świece te uwalniają jony ujemne, które przyciągają i eliminują kurz, dym papierosowy oraz pyłki, które są naładowane dodatnio. Istnieją twierdzenia, że jony ujemne mogą również zwiększać poziom energii i poprawić nastrój, chociaż dowody naukowe są w tej kwestii ograniczone.

Jak palić świece z wosku pszczelego?

Palenie świec z wosku pszczelego nie różni się znacząco od korzystania ze świec wykonanych z innych materiałów, ale warto pamiętać o kilku szczegółach. Pierwsze palenie takiej świecy powinno trwać 2-3 godziny, aby wierzchnia warstwa wosku równomiernie się stopiła. Pomoże to uniknąć "tunelowania", czyli niezrównoważonego wypalania się świecy, co może skrócić jej żywotność. Ponadto po każdym paleniu świecy należy przyciąć zwęglony knot. Świece, niezależnie od materiału, z którego je wykonano, palimy na stabilnym podłożu, z dala od materiałów łatwopalnych (firany, książki) i poza zasięgiem dzieci, a takżezwierząt domowych.

Świece w kulturze katolickiej, czyli dlaczego warto mieć je w domu?

W katolickich domach świece często znajdują się na domowym ołtarzyku, obok krzyża, obrazów świętych i innych relikwii. Są zapalane w czasie rodzinnej modlitwy, a także w ważne dni kościelne, takie jak niedziele i święta. Świece mogą być też palone w rocznice śmierci krewnych oraz w intencji spokoju ich duszy. Ponadto świece są również obecne w katolickich tradycjach i obrzędach religijnych, takich jak chrzest, pierwsza komunia, małżeństwo czy pogrzeb. W każdym z tych przypadków symbolizują one podążanie za światłem, którym jest Jezus Chrystus. W katolickim domu nawet najprostsza świeca może stać się ośrodkiem głębokiej duchowej praktyki i wyrazem wiary. Niezależnie od okoliczności jej obecność często przynosi poczucie spokoju, ukojenia i bliskości z Bogiem.

Wieniec adwentowy w domu

Naturalne świece z wosku pszczelego mogą posłużyć do wykonania wieńca adwentowego. Wieniec adwentowy to nie tylko estetyczny element dekoracyjny, ale przede wszystkim wymowny symbol religijny, który pomaga jak najlepiej celebrować czas oczekiwania na Narodzenie Pana Jezusa. Wieniec adwentowy powinien być wykonany z gałęzi drzew iglastych, jak świerk czy sosna. Przedmiot ten ma w sobie wiele symbolicznych znaczeń. Jego okrągła forma symbolizuje nieskończoność i wieczność Boga, a zielone gałązki podkreślają ideę życia i wspólnoty.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są cztery świece, które zapalamy w każdą niedzielę adwentu. Każda z nich ma swoje znaczenie: pierwsza symbolizuje nadzieję, druga pokój, trzecia radość, a czwarta miłość. Samodzielne przygotowanie wieńca adwentowego to dobry sposób na spędzenie miłych chwil w rodzinnym gronie i wspólne przygotowanie się do Bożego Narodzenia.

Naturalne świece z wosku pszczelego – gdzie można je kupić?

Szeroki wybór świec z wosku pszczelego w atrakcyjnych cenach oferuje sklep internetowy SwietyMarek.com. W sprzedaży mamy świece stołowe, które idealnie nadają się do wysokich i niskich świeczników, świece dekoracyjne do stroików świątecznych oraz podgrzewaczy, czyli popularne tealighty. Znajdziecie u nas także okazałe gromnice z wosku pszczelego oraz świece ołtarzowe o różnej wysokości. Polecamy zarówno świece naturalne, jak i barwione i aromatyzowane. Wszystkie oferowane przez nas świece pochodzą od renomowanych dostawców, co gwarantuje ich doskonałą jakość, równomierne spalanie i doskonałą wydajność.

Świece z wosku pszczelego, z racji sposobu ich wykonania, są droższe od świec parafinowych, jednak staramy się, by ceny tych produktów nie były odstraszające. Mniejsze świece można kupić u nas już za kilkanaście złotych, a cena tych większych oscyluje w okolicach kilkudziesięciu złotych za sztukę. Zachęcamy do tworzenia zestawów i zapoznania się z naszą pozostałą ofertą dewocjonaliów. Gwarantujemy miłą obsługę i szybką wysyłkę zamówienia. Zapraszamy na www.SwietyMarek.com.

In2