Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego

Koronka do Miłosierdzia Bożego to jedna z najpopularniejszych i najchętniej odmawianych modlitw w Kościele Katolickim. Jej tekst przekazał Św. Siostrze Faustynie Kowalskiej sam Jezus Chrystus, dając ludziom narzędzie do pojednania się z Bogiem i wypraszania u Niego łask.

Chcesz włączyć Koronkę do Miłosierdzia Bożego do swojej codziennej praktyki religijnej? A może dostałeś ją od księdza w pokucie i nie wiesz, w jaki sposób ją zmówić? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak odmawiać Koronkę i czy można to zrobić bez różańca. Zapraszamy do lektury!

Historia i znaczenie Koronki do Miłosierdzia Bożego

Historia Koronki do Miłosierdzia Bożego sięga lat 30. ubiegłego wieku. Wówczas to św. Faustynie Kowalskiej, skromnej i oddanej Bogu polskiej zakonnicy, ukazał się Anioł, który wezwał ją do odmawiania modlitwy o miłosierdzie. Następnego dnia przyszedł do niej sam Jezus Chrystus, który poinstruował siostrę, jak odmawiać Koronkę. Pan polecił również św. Faustynie, by zachęcała do modlitwy innych i rozsławiła ją wśród wiernych. W jakim celu odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego? Chrystus powiedział zakonnicy: „Przez tę Koronkę otrzymasz wszystko, jeżeli to, o co prosisz, będzie zgodne z wolą Moją.”. Wspomniana wyżej modlitwa:

 • jest ostatecznym ratunkiem dla grzeszników,
      

 • prowadzi do pojednania ludzi z Panem Bogiem,
      

 • jest ostatnią nadzieją na zbawienie dla konających,
      

 • jest prośbą o miłosierdzie dla nas samych i bliźnich,
      

 • jest uznaniem ludzkiej słabości wobec potęgi Boga,
      

 • jest pocieszeniem dla strapionych,
      

 • jest wyrazem ufności wobec Boga.
   

W jednym ze swoich kazań papież Jan Paweł II, który kanonizował siostrę Faustynę w 2000 roku, powiedział: „Nic bardziej nie jest potrzebne człowiekowi niż Boże Miłosierdzie – ta miłość, która jest dobrotliwa, współczująca, która podnosi człowieka ponad jego słabość na nieskończone wyżyny do świętości Boga”.

Kiedy odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego?

Koronka do Miłosierdzia Bożego jest modlitwą, którą możemy zmówić w każdej chwili. Sam Jezus Chrystus zalecił św. Faustynie, by odmawiać Koronkę w godzinę Jego śmierci, czyli o 15.00. Wspomniana wyżej modlitwa często towarzyszy wiernym również po zakończeniu Mszy Świętej, podczas Drogi Krzyżowej oraz przed Świętem Miłosierdzia. Koronkę do Miłosierdzia Bożego można odmawiać przy użyciu różańca, ale nie jest to konieczne. Jeśli nie masz pod ręką paciorków, a czujesz potrzebę, by się pomodlić, możesz odliczać modlitwy na palcach.

Odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Modlitwa krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Koronka do Miłosierdzia Bożego to szczególna modlitwa, która czerpie swoją moc z objawień Jezusa Chrystusa św. Faustynie Kowalskiej. Dzięki niej możemy zwracać się do Bożego Miłosierdzia, prosząc o łaskę dla siebie i całego świata. Jak należy odmawiać Koronkę? Poniżej praktyczny przewodnik:

Przygotowanie

 1. Rozpocznij znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
      

 2. Przygotuj swoje serce i umysł do modlitwy. Zadbaj o to, by nic nie przeszkadzało Ci w modlitwie.
   

Rozpoczęcie modlitwy

 1. Modlitwa wstępna: "Ty umarłeś, Jezu,     ale źródło życia wytrysnęło dla dusz, a ocean miłosierdzia otworzył się na cały świat. O Źródło Życia, niezgłębione Miłosierdzie Boże, ogarnij cały świat i wylej się na nas."
      

 2. Na każdym z trzech małych paciorków zmów:     "O Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas, ufamy Tobie!" (x3)
      

 3. Modlitwa Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wyznanie wiary (Credo).
   

Główna część Koronki

 1. Na pierwszym dużym paciorku zmów: "Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata."
      

 2. Na dziesięciu małych paciorkach odmawiaj:     "Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata." (x10)
      

 3. Powtórz ten schemat dla każdej z pięciu dziesiątek, rozpoczynając od modlitwy "Ojcze Przedwieczny"     i kontynuując dziesięciokrotnym odmówieniem "Dla Jego bolesnej męki".
   

Zakończenie modlitwy

 1. Po odmówieniu pięciu dziesiątek, zmów trzykrotnie: "Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem."
      

 2. Modlitwa końcowa: "Módlmy się: Wieczny Boże, w którym miłosierdzie jest nieskończone, a skarbiec współczucia niewyczerpany, wejrzyj łaskawie na nas i     pomnażaj w nas swoje miłosierdzie, abyśmy w trudnych chwilach nie rozpaczali ani nie popadali w przygnębienie, ale z wielką ufnością     poddali się Twojej świętej woli, która jest samą Miłością i Miłosierdziem."
   

Zakończenie

 1. Zakończ znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen.

Koronka do Miłosierdzia Bożego to modlitwa pełna ufności w nieskończone miłosierdzie Boga. Praktykowanie tej modlitwy może być dla wielu źródłem pocieszenia i nadziei. Zapraszamy do regularnego odmawiania Koronki, aby doświadczać Bożej miłości i miłosierdzia w swoim życiu.

Jaki różaniec wybrać do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego?

Wierni często przeszukują Internet przy użyciu haseł : „Koronka do Miłosierdzia Bożego różaniec”, „Koronka różaniec” czy „różaniec Koronka jak odmawiać”. Wśród wierzących pojawia się pytanie, czy Koronkę można odmawiać na klasycznym, maryjnym różańcu, czy też trzeba zaopatrzyć się w inny model. W zasadzie rodzaj różańca nie ma tu większego znaczenia. Sprawdzi się zarówno model klasyczny, jak i różaniec koronka. W sklepie internetowym SwietyMarek.com dostępne są pięknie wykonane różańce koronki przeznaczone do odmawiania najróżniejszych modlitw. W sprzedaży mamy także różańce w formie bransoletek, które umożliwiają modlitwę w dowolnym miejscu i czasie, bez potrzeby noszenia przy sobie tradycyjnego różańca. Dużym zainteresowaniem cieszą się:

 • różańce z pereł,
      

 • różańce z opalizującymi paciorkami,
      

 • różańce kryształowe,
      

 • różańce z drewnianymi paciorkami,
      

 • dziesiątki różańca.

Różaniec koronka to dobry wybór, jeśli zależy Ci na ułatwieniu sobie modlitwy i skupieniu się na jej treści bez zastanawiania się, czy Twoje palce zaciskają teraz odpowiedni paciorek. Odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego na maryjnym różańcu jest nieco trudniejsze, aczkolwiek z czasem człowiek nabiera wprawy i przestaje się skupiać na liczeniu paciorków.

Różaniec koronka jako prezent dla bliskiej osoby

Różaniec do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego może być znakomitym prezentem dla bliskiej Ci osoby. Taki podarunek w szczególności docenią osoby pobożne, które żarliwie proszą o łaski Jezusa Chrystusa i Jego Ojca. Różaniec koronka sprawdzi się także w przypadku osób chorych, leżących i tych, którzy zbliżają się do kresu swojego życia. Modlitwa do Miłosierdzia Bożego pomoże im uzyskać wybaczenie za popełnione grzechy, przyniesie duchową ulgę i zbliży ich do Boga, dając im nadzieję na życie wieczne. Zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu internetowego SwietyMarek.com. W sprzedaży mamy wysokiej jakości dewocjonalia dla osób świeckich i duchownych. Gwarantujemy atrakcyjne ceny, bezpieczne płatności i szybką wysyłkę zamówienia. Zakupy online to łatwy i wygodny sposób na zaopatrzenie się w akcesoria, które pomogą w pogłębieniu życia duchowego oraz które staną się cennym wsparciem w codziennej modlitwie i praktyce religijnej.