Jak udekorować dom na Boże Narodzenie?

Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Cyprian Kamil Norwid Ja przyszedłem na świat jako światło, aby każdy, kto we mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności. J, 15,42

zestaw_swiece_serwetki_home_sweet_home9_29.jpg Za oknami spadł już pierwszy śnieg, na ulicach pojawiają się świąteczne instalacje i chyba większość z nas nie może się oprzeć, żeby rano nie posłuchać ulubionych świątecznych utworów. To znak, że Boże Narodzenie nadchodzi wielkimi krokami. O tym, jak wielką rangę ma to święto, nie będziemy Was przekonywać, bo świetnie o tym wiecie. Narodziny Jezusa to najwspanialsze wydarzenie, które przepełnia nasze serca radością, optymizmem i umacnia nas w wierze. A szczęście to przekłada się na wspaniałą atmosferę panującą w domach. Aby stała się jeszcze bardziej magiczna, sięgamy po rozmaite dekoracje i po prostu: chłoniemy klimat wszystkimi zmysłami, z niecierpliwością oczekując przyjścia Chrystusa na świat. Dziś chcemy Wam podpowiedzieć, jak ozdobić dom na święta, żeby nie zrujnować budżetu i jednocześnie móc celebrować te wyjątkowe chwile. Jesteście gotowi? A zatem startujemy!

Są święta, jest choinka

Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z choinką. Udekorowane, kolorowe drzewko towarzyszy nam podczas wigilijnej wieczerzy, budując świąteczną atmosferę. Zachęcamy Was jednak gorąco, aby oprzeć się pokusie ubierania choinki przed 24 grudnia. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest to trudne, ale naprawdę oczekiwanie się opłaci. Ubieranie choinki w Wigilię sprawia, że ten niezwykły dzień staje się jeszcze bardziej niesamowity i jeszcze bardziej jednoczy rodzinę. Bo czy może być coś wspanialszego niż zawieszanie połyskujących bombek, światełek i łańcuchów z sercem, które mocniej bije na samą myśl, że już za chwilę narodzi się Zbawiciel?

Mała rzecz wielki efekt – choinka w wersji mini i szopka bożonarodzeniowa

szopka_sklejka_duza_strzecha.jpg Dla tych, którzy nie mogą oprzeć się pokusie, mamy pewną propozycję. Zanim nastanie Wigilia, możecie ustawić maleńkie drzewko na komodzie, parapecie, domowym kąciku modlitwy czy w dowolnym innym miejscu. W tej roli świetnie sprawdzi się urocza choinka ze sklejki. Tym, którzy lubią rękodzieło, podpowiadamy, że można ją własnoręcznie udekorować. Wspólne malowanie lub wyklejanie drewnianej choinki może być doskonałym pomysłem na kreatywne spędzenie czasu z najmłodszymi. A skoro już o milusińskich mowa, cofnijcie się pamięcią do czasu, kiedy sami byliście dziećmi. Czy Wam również dech w piersiach zapierały bożonarodzeniowe szopki? To chyba dekoracje, które najbardziej działają na dziecięcą wyobraźnię, pozwalając wręcz „dotknąć” cudu, który wydarzył się ponad dwa tysiące lat w małej, betlejemskiej stajence. Zachęcamy Was więc do wykonania własnej szopki – z listewek, patyczków, zapałek albo po prostu z kartonu. Czym ją wypełnić? Z pomocą przyjdą figurki religijne, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić je samodzielnie – z plasteliny, modeliny, masy solnej i innych dostępnych dla Was surowców.

Aromat lasu w całym domu – świąteczne stroiki powracają do łask

Jeszcze kilka dekad temu modną ozdobą na Boże Narodzenie były świąteczne stroiki. Wykonane z gałązek jodły, świerku lub sosny, nie tylko wspaniale się prezentowały i oddawały wyjątkowy klimat świąt, ale także roznosiły w całym domu wspaniały aromat żywicy. W ostatnich latach trend ten nieco umilkł, dlatego może dobrym pomysłem byłoby do niego powrócić? Zapewniamy Was, że stroiki bożonarodzeniowe podbiją serca szczególnie starszego pokolenia i na pewno wywołają uśmiech na twarzy. Pamiętajcie jedynie o tym, aby gałązki pozyskiwać z odpowiedniego źródła. W charakterze ozdoby doskonale sprawdzą się suszone plastry pomarańczy, laski cynamonu czy gwiazdki anyżu. Możecie też po prostu oprószyć igiełki brokatem – będzie minimalistycznie, elegancko i pięknie. Obowiązkowym elementem stroików świątecznych są oczywiście świece adwentowe. Są dostępne w różnych kolorach, więc łatwo dopasujecie je do aranżacji. Ze swojej strony polecamy czerwone – wspaniale wpisują się w klimat Bożego Narodzenia.

Święta w blasku świec

swiece_stolowe_new_ecru_komunia1.jpg Skoro o świecach mowa, przejdźmy do kwestii dekoracji stołu. Pod świeżo wyprasowanym obrusem powinno znaleźć się oczywiście sianko wigilijne. Na stole zastawionym dwunastoma potrawami nie może zabraknąć świec. I nie chodzi tylko o niezwykłą aurę, którą pozwala zbudować ich blask. Pamiętajcie też, że płomień jest symbolem Ducha Świętego. Dlatego ma tak ważne znaczenie dla chrześcijan. Świece warto zapalić szczególnie podczas czytania Pisma Świętego albo w czasie wspólnej, rodzinnej modlitwy. Do wyboru macie klasyczne świece stołowe. Wybierając produkty ręcznie dekorowane, sprawicie, że w domu zagości wspaniały klimat zanim nastanie Boże Narodzenie. Podczas świąt świetnie spiszą się także świece z wosku pszczelego. Pięknie pachną i palą się równomiernym płomieniem, więc z pewnością będziecie cieszyć się nimi jeszcze po świętach. Jeśli lubicie, kiedy w domu roznoszą się aromaty kojarzące się z zimą, zachęcamy Was do sięgnięcia po świece zapachowe. Aromat jabłka z cynamonem, pomarańczy czy piernika stanie się z pewnością fantastycznym dopełnieniem bożonarodzeniowego klimatu. Podpowiadamy jednocześnie, że świece zapachowe w szkle przykuwają wzrok pięknymi deseniami, cieszącymi oczy domowników i gości.

Modlitwa na pierwszym miejscu

Na koniec wspomnijmy o najważniejszym, czyli o modlitwie. To zrozumiałe, że nie może jej zabraknąć w żaden dzień. W Święta Bożego Narodzenia powinna być jednak przewodnią czynnością dnia. Dlatego dobrym pomysłem jest urządzenie domowego kącika modlitwy. Rozwiązanie takie jest szczególnie ważne, kiedy chcecie zachęcić do niej najmłodszych. Aby wykonać ołtarzyk możecie sięgnąć po obrazy święte. Doskonale sprawdzą się wizerunki Świętej Rodziny. A jeśli chcecie przygotować wyjątkowy kącik modlitewny, być może warto rozważyć wybór ikony. Dodatkową ozdobą mogą być figurki, świece i inne ozdoby. W domowym ołtarzyku nie może oczywiście zabraknąć Pisma Świętego.

Kiedy nadchodzi grudzień, nasze myśli zaczynają krążyć wokół Świąt Bożego Narodzenia. Przygotujcie się do nich najlepiej jak to możliwe. Pamiętajcie o Mszy Świętej i codziennej modlitwie. I z melodią najpiękniejszych polskich kolęd dźwięczącą w uszach, cieszcie się dekorowaniem domu na przyjście Jezusa.

2022-12-17