Jak udekorować dom na Święta Wielkanocne?

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość… Święty Jan Paweł II

Jak udekorować dom na Święta Wielkanocne?

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość…

Święty Jan Paweł II

Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Dlatego konieczne jest, aby dobrze się do nich przygotować. Modlitwa, post i pomoc dla bliźniego to trzy najważniejsze filary pozwalające dobrze przeżyć czas Wielkiego Postu i cieszyć się następującymi po nim Świętami. Bo przecież trudno o większą radość niż ta, którą daje Zmartwychwstanie Jezusa. Aby móc ją celebrować, warto udekorować dom. W ten sposób chwile spędzane na modlitwie czy z bliskimi staną się jeszcze przyjemniejsze. Pamiętajcie, że czasem naprawdę drobne ozdoby potrafią wnieść do domu podniosłą aurę, czyli taką, jaka powinna być w okresie świąt Wielkiej Nocy.

Dlaczego warto udekorować dom na Wielkanoc?

Czy Wy także często spotykacie się z hasłem, że Boże Narodzenie „ma lepszy klimat” niż Wielkanoc? Takie stwierdzenia niestety można usłyszeć dość często. Dlatego dziś chcielibyśmy Wam pokazać, że wiosenne święta mogą być równie pięknie i zaskakiwać wspaniałą atmosferą. I chociaż śniegu w nich jak na lekarstwo, a o mieniącej się feerią barw choince nie może być mowy, tak naprawdę istnieje mnóstwo sposobów na to, aby wszystkimi zmysłami poczuć atmosferę Wielkanocy. Bez względu na to, czy spędzacie je w gronie domowników, z rodziną, czy z przyjaciółmi, zadbajcie o wiosenne dekoracje. Dzięki temu Wasz dom rozkwitnie na święta!

Kwiaty na Wielkanoc – świeże, a może hand made?

I to dosłownie! Bo przecież w Wielkanocnych dekoracjach nie można pominąć kwiatów. Święta przypadają na wiosnę,kiedy przyroda budzi się do życia. W ogrodach, w parkach i na skwerach rozkwitają krokusy oraz narcyzy, a na wierzbach pojawiają się bazie. Dlaczego więc nie zaprosić ich do swojego wnętrza? Bukiet świeżych kwiatów – ciętych albo doniczkowych, sprawi, że poczujecie klimat najpiękniejszej pory roku. Pamiętajcie, że możecie ozdobić nimi parapet, ustawić na komodzie albo na wielkanocnym stole. W tym ostatnim przypadku zadbajcie o to, aby bukiet nie utrudniał komunikacji między zasiadającymi przy nim osobami.

Podpowiadamy, że alternatywą dla świeżych kwiatów są… Papierowe. Jeśli macie zdolności manualne, możecie wykonać je ze zwykłego papieru albo z bibuły. Zaproście do pracy bliskich – zarówno tych dużych, jak i małych. W ten sposób doskonale spędzicie razem czas i zyskacie niepowtarzalne ozdoby, które będą cieszyć oczy jeszcze długo po tym, jak przeminie Wielkanoc.

W Wielkanoc poczujcie zapach wiosny!

Jeśli natomiast chcecie, aby w domu roztaczał się piękny aromat, poza kwiatami, sięgnijcie po świece zapachowe w szkle. Znajdziecie wśród nich takie, które dosłownie pachną wiosną – nie tylko kwieciście, ale także poranną rosą, mgłą i deszczem. Dopasujcie wonie, które najbardziej Wam odpowiadają. Pamiętajcie również o tym, że świece zapachowe spełniają dekoracyjną funkcję – znakomicie prezentują się ustawione na meblach czy na stole.

Pisanki, czyli wielkanocny must-have

Wśród typowo wielkanocnych dekoracji na prowadzenie wysuwają się pisanki. Ręcznie malowane, rzeźbione, owijane sznurkiem czy ozdabiane metodą decoupage to tylko nieliczne z wielu. Co ważne, ich tworzenie może dostarczyć naprawdę mnóstwo radości. Tym bardziej że w charakterze dekoracji, możecie wykorzystać wydmuszki albo jajka styropianowe. Te ostatnie będą o wiele bardziej odporne na uszkodzenia i sprawdzą się podczas kolejnych świąt. Pisanki możecie poukładać w niewielkich koszyczkach lub wyeksponować w kieliszkach na jajka. Powinny również pojawić się na wielkanocnym stole. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby owinąć je tasiemką i zawiesić w oknie, na gałązkach bazi czy dowolnym innym miejscu.

Obrazy z Jezusem jako symbol wiary

Po jakie jeszcze dekoracje wielkanocne możecie sięgnąć? Pamiętajcie, że święta są nierozerwalnie związane z wiarą chrześcijańską. Dlatego warto zadbać o to, aby poza pisankami nawiązywały do niej również inne dekoracje. Na komodzie możecie więc postawić obraz przedstawiający Chrystusa. Może to być Jezus modlący się w Ogrójcu czy przemawiający do swoich uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy. Polecamy Wam też obrazy na płótnie ukazujące Dobrego Pasterza czy Jezusa Miłosiernego. Dekoracje tego typu możecie ustawić na komodzie albo zawiesić na ścianie. Staną się sposobem na wyeksponowanie wiary i ukazanie wartości, jakie goszczą w domu. I bez wątpienia będą przypominać o modlitwie, bez której nie sposób dobrze przeżyć Wielkanocy.

[h3]Puzzle wielkanocne w antyramie – wielkanocna dekoracja dziecięcego pokoju[/h3]

A może zastanawiacie się, jak udekorować na Wielkanoc pokój dziecięcy? Mamy dla Was interesujący pomysł. Co powiecie na puzzle z wizerunkiem Jezusa Zmartwychwstałego? Dzieci uwielbiają je układać, a po skończonej pracy można oprawić obrazek w antyramę i zawiesić na ścianie. W ten sposób zachęcicie dzieci do rozmów o tajemnicach wiary i oczywiście przypomnicie im, jak ważna jest codzienna modlitwa.

Domowy ołtarzyk w wielkanocnej odsłonie

Skoro wspomnieliśmy o modlitwie, podpowiadamy Wam, że w ostatnim czasie osoby wierzące powracają do pięknej tradycji tworzenia domowych ołtarzyków. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zyskują zaciszne miejsce do rozmów z Jezusem. Rzecz jasna modlić się można wszędzie i o każdej porze, ale zgodzicie się, że modlitwa jest niezwykle podniosłą czynnością, dla której po prostu warto wygospodarować kąt w domu. Co może pojawić się w wielkanocnym domowym ołtarzyku?

Oczywiście któryś ze wspomnianych powyżej obrazów. Świetnie też sprawdzi się gipsowa figura Jezusa Zmartwychwstałego. Jej alternatywą są równie piękne i wymowne figury wykonane ze sklejki. Warto ponadto wspomnieć o krzyżu, który na każdym kroku będzie przypominał o tym, że Chrystus poświęcił życie dla naszego Zbawienia. W tej kategorii niezastąpione są krzyże drewniane, wśród których znajdziecie krzyże pasyjne – znakomicie zdające egzamin podczas modlitwy w czasie Wielkiego Postu oraz Wielkanocy. W domowym ołtarzyku nie może też zabraknąć świecy. Jej płomień, jak doskonale wiecie, jest symbolem Jezusa – światłości świata. Na Wielkanoc sięgnijcie po niewielki paschalik z motywem baranka i napisem Alleluja albo literami alfa i omega symbolizującymi koniec oraz początek.Poza tym nie zapominajcie o eleganckim obrusie, który wyrazi Wasz szacunek dla czasu spędzanego na modlitwie.

Jakie dekoracje mogą pojawić się na wielkanocnym stole?

Wiecie już jak udekorować dom na Wielkanoc, czas więc przyjrzeć się ozdobom stołu. W końcu jest to miejsce, przy którym będziecie spożywać wielkanocne śniadanie. Warto więc poświęcić mu chwilę uwagi i sprawić, aby prezentowało się elegancko i świątecznie. Poza białym obrusem i zastawą powinny pojawić się na nim motywy wielkanocne. O czym mowa? Figurki baranka albo Jezusa Zmartwychwstałego podkreślą charakter uroczystości. Są to dekoracje trwałe, wielorazowe, więc będziecie mogli śmiało sięgnąć po nie w kolejnym roku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na stole pojawiła się wykonana ze sklejkifigurka koszyczka wielkanocnego. Oczywiście możecie też ustawić koszyczek, w którym dzień wcześniej zostały poświęcone pokarmy. Tym bardziej, jeśli ozdobicie go gałązkami borowiny czy piórkami oraz eleganckimi haftowanymi serwetkami.

[h3]Jakie świece na wielkanocny stół sprawdzą się najlepiej?[/h3]

Na wielkanocnym stole nie może też zabraknąć świec. W tej kategorii macie naprawdę ogromny wybór. Poza paschalikami ciekawym pomysłem są świeczniki wielkanocne na świece typu tea light. Są wykonane z gipsu i ozdobione wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego albo baranka, zatem jak ulał wpisują się w atmosferę świąt. Wolicie tradycyjne świece? Polecamy Wam serdecznie modele wykonane z wosku pszczelego. Ich atutem jest to, że są całkowicie naturalne. Nie dymią i emitują delikatny miodowy zapach. Jeśli natomiast lubicie nieszablonowe ozdoby, sięgnijcie po zestawy świec ręcznie dekorowanych. Najlepiej sprawdzą się te w kolorze białym, żółtym albo zielonym. Wszystkie z nich są zdobione ręcznie, więc możecie mieć pewność, że są bardzo oryginalne.

[h3]Mała rzecz, wielki efekt – serwetki i podkładki korkowe[/h3]

Dekorując wielkanocny stół, pamiętajcie o serwetkach. To drobiazg, ale świetnie dopełnia inne dekoracje. Możecie sięgnąć po klasyczne modele w łagodnych kolorach – bieli, zieleni czy błękicie bądź pokusić się o serwetki z wielkanocnymi motywami. Wyeksponowane w serwetniku albo ułożone przy nakryciach, spełnią nie tylko praktyczną, ale również estetyczną funkcję. Poza serwetkami na świątecznym stole spiszą się także wielkanocne podkładki korkowe. Poza tym, że chronią obrus przed zaplamieniem i blat stołu przed działaniem wysokiej temperatury, są niesamowicie estetyczne i podkreślają klimat świąt.

Kartki z życzeniami – więcej niż dekoracja

A może każdego roku otrzymujecie od bliskich i przyjaciół życzenia w formie tradycyjnych kartek? Dlaczego więc nie wykorzystać ich w charakterze dekoracji? Ustawcie je w witrynach i na komodach. Będą wspaniale ozdabiać przestrzeń, a dodatkowo zapewnią wrażenie, jakby osoby, z którymi dzielą Was kilometry, zasiadały razem z Wami do wielkanocnego śniadania. Być może kartki wielkanocneprzywołają też piękne rodzinne wspomnienia, którymi podzielicie się z rodziną. I powrócicie na chwilę do wyjątkowych momentów z przeszłości, jednocześnie z nadzieją i ufnością spoglądając w przyszłość. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, abyście Wy zrobili komuś fantastyczną niespodziankę i zamiast wiadomości sms wysłali tradycyjną, pięknie zdobioną kartkę z życzeniami.

Przygotowywanie domu na Wielkanoc jest niewerbalnym zaproszeniem dla Chrystusa. I chociaż wszelkie dekoracje mają przede wszystkim estetyczny wydźwięk, to nie można odmówić im także pierwiastka duchowego. Pozwalają jeszcze lepiej i mocniej przeżyć ten czas. Stwarzają wspaniałą oprawę dla świątecznej modlitwy i spotkań z bliskimi. Dlatego nie zapomnijcie o nich w tym roku. I pamiętajcie, że wartością ozdób nie jest ich cena, ale to, jakie wywołują w Was emocje. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że czasem mała rzecz cieszy najbardziej…