Jakie świece ołtarzowe wybrać?

Chrzty, komunie, śluby, Boże Ciało, święto Matki Bożej Gromnicznej… - te i wiele innych uroczystości kościelne trudno wyobrazić sobie bez świec, które zdobią ołtarz.

Przynajmniej dwa świeczniki powinny znajdować się na nim podczas zwykłych mszy świętych. W przypadku większych celebracji liczba ta może się zwiększyć – wszystko zależy od tego, jak przyozdobiony ma być kościół. „Ogólne wprowadzenie do mszału rzymskiego”, czyli dokument, w którym zebrano zasady dotyczące odprawiania mszy, podaje, że w przypadku wizyt biskupa, liczba ta może wzrosnąć nawet do siedmiu. Jakie warianty z naszego asortymentu są więc szczególnie godne polecenia?

Olejowe i woskowe oświetlenie ołtarzu

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z podstawowego podziału tych ważnych elementów liturgii. Na ołtarzu stają albo zwykłe świece woskowe, albo warianty olejowe. Oba rodzaje mają swoje zalety, ale podczas doboru bardzo często kierujemy się tym, jak dany model jest udekorowany. Największe znaczenie ma to w przypadku świąt i uroczystości - przykładowo, na Komunię Świętą dobrze wybrać warianty z motywem kielicha i Ciała Chrystusa. Podczas „zwykłych” mszy doskonale sprawdzi się prosty i dostojny model, jak na przykład ta świeca ołtarzowa biała:

swieca_oltarzowa_b_pasek_8.jpg

Z kolei na święta maryjne najczęściej wybieramy opcję z podobizną Matki Bożej – na przykład tę w kolorze écru:

swieca_bispol_28_5_ecru_mb_wspom.jpg

Olejowe świece ołtarzowe – najlepszy wybór na uroczystości kościelne?

Warianty olejowe to chętnie wybierane akcesoria liturgiczne. Cenione są między innymi za to, że w ich przypadku wosk nie brudzi podłoża, na którym są ustawione oraz za niski poziom dymienia (jeśli wybierzemy produkty dobrej jakości). Z naszej strony polecamy zwrócić uwagę na uniwersalny, ale bardzo elegancki wariant w kolorze żółtym z ozdobną aplikacją:

  swieca_olej_p_zolta_8.jpg

– sprawdzi się podczas wielu różnych uroczystości kościelnych.

Jeśli szukacie Państwo czegoś z wizerunkiem Maryi, proponujemy ten model z wkładem olejowym:

sw_olej_m_8.jpg

Wzór maryjny nie jest tu przesadnie ozdobny, ale wciąż bardzo efektowny i dekoracyjny.