Modlitwa za kapłanów prezent od serca dla osoby duchownej

Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla Was… Św. Jan Maria Vianney

Kapłani są nieustannie obecni w życiu swoich wiernych i wciąż się za nich modlą. A czy my modlimy się za nich? Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć. My jednak postaramy się dziś przekonać Cię, że po prostu warto modlić się za księży i podpowiemy, jak to robić.

Nowe powołania kapłańskie – statystyki

Na początek przytoczmy jednak garść statystyk. Niestety, chociaż liczby doskonale obrazują sytuację, w kwestii powołań kapłańskich nie są optymistyczne. W bieżącym roku akademickim formację kapłańską rozpoczęło 280 mężczyzn. Dla uściślenia dodajmy, że dane dotyczą zarówno seminariów diecezjalnych, jak i zakonnych. Dla porównania, w 2023roku formację podjęło 329 kandydatów, a w 2022 – 356. Zgodzisz się zatem, że modlitwa za księży jest koniecznością? Bo jeśli my, wierni, jej dziś nie podejmiemy, w przyszłości liczba naszych duchowych przewodników może znacząco zmaleć.
Dlaczego księża są ważni w życiu swoich wiernych?

Wiesz doskonale, że księża są po prostu potrzebni w życiu każdej wierzącej osoby. I to nie tylko po to, aby odprawić mszę świętą czy udzielić sakramentu. W końcu nasza obecność w kościele nie jest jedynie obowiązkiem – jest tym, co pozwala zbliżyć się do Boga. A osoby duchowne nam w tym pomagają. Ich rola została określona już w Starym Testamencie, a oni sami są obecni w Kościele w zasadzie od samego początku chrześcijaństwa. Najwyższym kapłanem oczywiście jest Jezus. To właśnie On zniósł stare kapłaństwo i przez swoją ofiarę zapoczątkował nowe. I chociaż nie ustanowił hierarchii kościelnej, to wykształciła się ona na fundamentach Jego nauki.Dziś zatem księża scalają kościół, nadają mu kształt i pozwalają trwać przez wieki, mimo zawirowań społecznych i historycznych.

Na wzór Jezusa są także braćmi wszystkich osób, dla których Bóg jest ważny. Z tego względu są gotowi zawsze i wszędzie nieść pomoc. Wspierają i edukują. Wypełniając dzieło Chrystusowe, są pasterzami swojego ludu. Dlatego tak trudno wyobrazić sobie, że któregoś dnia mogłoby ich po prostu zabraknąć. Co stałoby się wówczas z Kościołem i wspaniałym, budowanym przez wieki dziedzictwem chrześcijańskim? Co stałoby się z ludźmi? Czy pozbawieni przewodników duchowych odnaleźliby drogę do zbawienia?

Modlitwa o powołania kapłańskie – jak i kiedy ją odmawiać?

Dylematy te od lat niepokoją najwyższych hierarchów kościoła. Dlatego do modlitwy o powołania kapłańskie nawołują następcy świętego Piotra. Wśród nich był oczywiście papież Polak, święty Jan Paweł II. Był też Benedykt XVI i jest papież Franciszek. Każdy z nich ustanowił odrębne słowa modlitwy. Pamiętaj jednak, że Ty możesz modlić się o powołania kapłańskie tak, jak podpowiada Ci serce. Odmówienie dziesiątki różańca albo litanii to z pewnością dobry początek. Możesz też w tym celu odmawiać nowennę, która jak nie od dziś wiadomo – ma ogromną moc.

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej modlić się za powołania kapłańskie? Odpowiedź może być tylko jedna: zawsze. Podpowiadamy jednak, że w kościele katolickim Niedziela Dobrego Pasterza,czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne,rozpoczyna tydzień, który jest całkowicie poświęcony modlitwom w tej intencji. Kiedy obchodzimy święto? Jest ono ruchome, ponieważ obchodzimy je w IV Niedzielę Wielkanocną. To, w jaki dzień wypadnie, jest zatem ściśle uzależnione od daty świąt upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Modlitwa za księży – wyraz odpowiedzialności wiernych za Kościół na całym świecie

Modlitwa o powołania kapłańskie jest oczywiście niezwykle istotna. Nie zapominaj jednak o tym, że warto też dziękować Bogu za księży, którzy już wypełniają swoją posługę i prosić Go o to, aby wytrwali w niej do końca swoich dni. To największy i najlepszy prezent dla osoby duchownej. Głęboka, szczera i płynąca prosto z serca modlitwa jest tym, co nic nie kosztuje, a daje naprawdę bardzo dużo. Dodajmy, że w 2012 roku papież Benedykt XVI ustanowił święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Przypada ono w pierwszy czwartek po święcie Zesłania Ducha Świętego i ma na celu szerzenie świadomości wśród wiernych na temat tego, że modlitwa za księży jest wyrazem odpowiedzialności za Kościół.
Jak modlić się za kapłanów? Podobnie jak w przypadku modlitw o powołania kapłańskie również w tym przypadku masz pełną dowolność. Liczy się jedynie Twoje zaangażowanie. Możesz więc poświęcić osobom duchownym jedną z modlitw wieczornych. Możesz udać się na mszę świętą i podczas nabożeństwa modlić się o łaski Boże dla księży. Możesz odmówić różaniec. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po modlitewniki. Jest ich naprawdę dużo, więc łatwo można wybrać odpowiednią książeczkę. Podpowiadamy ponadto, że dla osób, które w pełni zdają sobie sprawę z konieczności obecności księży w życiu wiernych, dobrym wyborem jest modlitewnik „Módlmy się za kapłanów”.

Apostolat Margaretek, czyli wieczysta modlitwa za księży, którą Ty również możesz podjąć

Na tym oczywiście nie koniec. Dziś chcielibyśmy pokazać Ci jeszcze inną drogę do modlitwy za tych, którzy od najmłodszych lat naprowadzają nas na ścieżkę wyznaczoną przez Chrystusa. Apostolat Margaretka – czy coś Ci to mówi? Niektórzy z pewnością się z nim spotkali. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli z nim styczności, być może nadeszła odpowiednia chwila, aby przyjrzeć mu się bliżej.

Wyjaśnijmy zatem czym jest Apostolat Margaretka. To ruch modlitewny w Kościele katolickim, oparty na zasadzie wieczystej modlitwy za jednego z kapłanów. Inicjatywa powstała w 1981 roku w Kanadzie i jest nierozerwalnie związana z osobą Margaret O’Donnel. Młoda Kanadyjka w wieku 13 lat zachorowała na chorobę Heinego-Medina w wyniku której została sparaliżowana. Postanowiła więc poświęcić swoje życie modlitwie – szczególnie tej w intencji księży. W niedługim czasie zaczęli przychodzić do niej kapłani z prośbą o modlitwę.

Margaret O’Donnel zmarła w wieku 40 lat. Po jej śmierci znająca ją osobiście profesor Luisie Wald zainicjowała ruch, którego zadaniem było krzewienie modlitwy za kapłanów na szeroką skalę. Od imienia Margaret nazwała go Margaretką, a w charakterze jego symbolu użyła kwiatu – jastruna właściwego, zwanego potocznie margaretką.

Podstawową komórką modlitewną ruchu jest margaretka. Składa się ona z siedmiu osób (lub rodzin), które składają przysięgę wieczystej modlitwy w intencji danego księdza. Każda z osób (rodzin) wybiera przy tym jeden z dni tygodnia, podczas których modlitwę tę zobowiązuje się odmawiać. W ten sposób wspólnota zapewnia kapłanowi „duchową opiekę” przez cały tydzień. I ofiaruje mu największy dar – modlitwę zanoszoną do Boga.

Wielu duchownych oraz osób modlących się w ramach Margaretek dzieli się świadectwami o tym, jak modlitwa wpłynęła na ich życie. Kapłani często podkreślają, że dzięki tej duchowej opiece doświadczają większego pokoju, siły i odwagi w posłudze. Członkowie grup modlitewnych zauważają natomiast, że regularna modlitwa za księdza zbliża ich do Boga oraz pomaga w rozwoju ich własnego życia duchowego.Dla członków Margaretek modlitwa jest również źródłem łask, gdyż modląc się za bliskiego kapłana, jednocześnie wzrastają w wierze.


Modlitwa w ramach Apostolatu Margaretek – od czego zacząć?

Wspólnota przygotowuje dla duchownego blankiet Apostolatu Margaretka. Ma on postać kartonika, na którym jest namalowany kwiat. W jego środku wpisuje się imię księdza. Na siedmiu płatkach z kolei wpisuje się nazwiska siedmiu rodzin lub imiona i nazwiska siedmiu osób, które w danym dniu tygodnia zobowiązują się do końca życia odmawiać modlitwę w intencji wskazanego księdza. Dodajmy, że pakiet Apostolatu Margaretka zawiera osiem blankietów, z których jeden wręcza się księdzu. Zgodzisz się, że trudno o bardziej udany podarunek dla kapłana?

A jaką modlitwę można odmawiać w ramach Apostolatu Margaretka? Każdą. W tej kwestii nie ma ograniczeń. Pamiętaj jednak, że zobowiązujesz się do niej na całe życie. A za wywiązanie się z przysięgi odpowiadasz przed Bogiem. Z tego względu założycielka ruchu namawia do tego, aby nie były to obszerne i czasochłonne modlitwy. W ten sposób nawet podczas natłoku spraw i bardzo zabieganych dni będziesz mieć czas je odmówić.

W założeniach w Apostolacie Margaretka odmawia się koronkę Pokoju zwaną też koronką Medjugorską. To stara modlitwa chorwacka odmawiana na specjalnym różańcu. Dlaczego akurat wybór padł na nią? Ponieważ Apostolat Margaretka, chociaż ma kanadyjskie korzenie, został po raz pierwszy przyjęty w Medjugorje. Koronka Pokoju jest przy tym niezwykle prostą i piękną modlitwą, więc można odmawiać ją całą rodziną, zachęcając do tego również najmłodszych. Podpowiadamy, że w naszym sklepie znalazły się gotowe zestawy Apostolatu Margaretek złożone z blankietów oraz różańców do koronki Medjugorskiej.


Na koniec zastanówmy się, jak zbudować wspólnotę Apostolatu Margaretek. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Ty możesz być jej inicjatorem. Zastanów się, czy w Twoim kręgu są osoby, które można zaprosić do wspólnoty? Być może znajdziesz je wśród bliskich, znajomych albo wiernych, z którymi spotykasz się w kościele? Podpowiadamy, że wielkimi krokami zbliża się czas pielgrzymek. Wybierasz się na jedną z nich? W takim razie masz gotową odpowiedź na pytanie! Wśród pątników z pewnością nietrudno o osoby, które podejmą wyzwanie i wspólnie z Tobą będą modlić się w intencji wybranego kapłana.

Święty Jan Maria Vianney mawiał, że nie znajdziemy żadnego dobra, które pochodzi od Boga, żeby za nim nie stał kapłan. Dziś te słowa nabierają szczególnego znaczenia. Szerzący się na świecie kryzys wiary i zmniejszająca się liczba powołań skłaniają chrześcijan do tego, aby zatrzymać się na chwilę w biegu i wspólnie, całym Kościołem, zastanowić się, jak temu zaradzić. Na chwilę obecną modlitwa wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że jest dobra na wszystko.