Pielgrzymka – dlaczego jest niezwykłą podróżą? Intencje pielgrzymowania.
Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a kto kołacze, temu otworzą. Mt. 7:7-8
O tym, że pielgrzymka nie jest zwykłą wędrówką, wiedzą osoby, które chociaż raz miały okazję w niej uczestniczyć. To nic innego jak metafora naszej podróży przez życie, której celem jest osiągnięcie zbawienia. Pielgrzymowanie przypomina uczestnictwo w rekolekcjach. Łączy w sobie modlitwę oraz odwiedzanie miejsc kultu religijnego. Jednoczy ludzi kościoła. Najważniejsze jest jednak w nim to, że na pielgrzymkę idzie się w określonej intencji. Co może nią być? Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na to pytanie, pozostańcie z nami jeszcze przez chwilę.
Pielgrzymowanie jest dla wszystkich
Z pewnością każdy z Was niejednokrotnie widział w życiu pielgrzymujących ludzi. Wiecie więc doskonale, że w ich grupie można znaleźć osoby w każdym wieku. Nie brakuje zarówno dzieci, młodzieży, jak i seniorów, którzy zanoszą w wyznaczone miejsce kultu swoje intencje. W Polsce najwięcej pielgrzymów skupiają: Jasna Góra, Licheń, Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Gietrzwałd oraz Święta Lipka. Z kolei do najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie zalicza się , Jerozolimę, Betlejem, Fatimę, Lourdes, La Salette, Loreto, Asyż oraz Medjugorie.
Prośby zanoszone przed oblicze Boga
Bez względu na to, do jakiego miejsca wyruszają pielgrzymi, wspólnym mianownikiem wszystkich tych podróży pozostają ich intencje. Zarówno uczestnicy wędrówki, jak i duchowni przyznają, że są one bardzo zróżnicowane. Najczęściej intencją pielgrzymowania są prośby. Wierni, uczestnicząc w nich, proszą o rozmaite łaski u Jezusa czy Maryi. Najczęściej pojawiającymi się prośbami są te w intencji zdrowia. Pielgrzymi proszą też o wyleczenie z choroby albo z nałogów. Wiele osób pragnie także zgody w rodzinie i dobrych relacji z innymi ludźmi. Samotni pielgrzymują w intencji znalezienia dobrego męża lub żony.
Pielgrzymowanie w celu wyproszenia łask dla bliskich i przyjaciół
Warto podkreślić, że prośby pielgrzymów dotyczą nie tylko ich samych. Wiele osób zanosi do miejsca kultu intencje w imieniu ] bliskich osób czy znajomych, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą wyruszyć na wędrówkę. Poza intencjami zdrowotnymi często przewijają się prośby o pomyślne zdanie egzaminów czy ukończenie studiów przez dzieci. Niektóre osoby proszą też o nawrócenie ważnych dla nich osób. Ciekawostką są prośby zanoszone przez pątników od osób, które od wielu lat goszczą ich po drodze. W przypadku „systematycznych pielgrzymów” można dziś mówić o przyjaźniach, które narodziły się na szlaku wędrówki do miejsc kultu religijnego.
Pielgrzymka dziękczynna za otrzymane łaski
Pielgrzymowanie odbywa się nie tylko w celu wyproszenia łask. Wielu pątników zanosi przed oblicze Jezusa podziękowania, których treść również jest bardzo zróżnicowana. Pielgrzymi dziękują nie tylko za zdrowie, czy pomyślne rozwiązanie problemów. Wśród intencji należy wymienić podziękowania za pojawienie się nowego członka rodziny, znalezienie dobrej pracy, prawdziwego przyjaciela/współmałżonka czy za Bożą opiekę każdego dnia. Nie może oczywiście zabraknąć też podziękowań za pomyślny przebieg pielgrzymki i dotarcie z uśmiechem do celu.
Wędrówka pielgrzymkowa jako forma pokuta za grzechy
Trzecią kategorią intencji pielgrzymkowych jest pokuta. Osoby, które dopuściły się grzechów, ofiarowują swoją drogę i trud Bogu, aby Go przeprosić i poświęcić więcej czasu na modlitwę. Często w grupie pątników znajdują się więc wierni, którzy mają na swoim sumieniu nawet bardzo ciężkie grzechy. Należy pamiętać, że pielgrzymowanie nie jest sposobem na pozbycie się ich. To jest w wielu przypadkach pierwszy krok na drodze do wewnętrznej przemiany, spełnienia postanowienia bycia lepszym człowiekiem i zwrócenia się ku bliźniemu. Wspólna modlitwa, przebywanie w obecności innych osób, których życie opiera się na fundamentach chrześcijańskich, rozmowy z duchownymi – wielu pielgrzymom pomagają odnaleźć własną ścieżkę życiową i zbliżyć się do Boga.
Zbiorowa intencja pątników – o co modlą się wszyscy uczestnicy pielgrzymki?
W pielgrzymkach każdy wierny zanosi własną intencję do wybranego miejsca kultu religijnego. Warto jednak podkreślić, że również cała grupa obiera dodatkową, wspólną intencję. Zwykle jest nią prośba o pokój na świecie, nowe powołania kapłańskie czy też nawrócenie grzeszników. Intencje podczas pielgrzymek mogą być zanoszone w modlitwie za pośrednictwem świętych – w Polsce najczęściej za przyczyną św. Jana Pawła II.
Pielgrzymi każdego dnia pokonują dziesiątki kilometrów. Idą bez względu na warunki pogodowe i zmęczenie. Nie ustają w drodze, ponieważ przyświeca im jeden cel – dotrzeć razem z innymi wiernymi do obranego miejsca kultu religijnego, aby modlić się z dziękczynieniem, przeproszeniem i prośbą . Kiedy roześmiani i szczęśliwi docierają do celu, wierzą, że Bóg wysłucha nie tylko wszystkich razem, ale i każdego z nich z osobna. A to z kolei pozwala im mieć nadzieję na lepsze jutro i życie wieczne.
2023-06-26