Pierwsza Komunia Święta co powinno znaleźć się w komunijnej wyprawce dziecka?

Pierwsza Komunia Święta – co powinno znaleźć się w komunijnej wyprawce dziecka?   Niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta – dzień, który wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu. Jan Paweł II

Pierwsza Komunia Święta – co powinno znaleźć się w komunijnej wyprawce dziecka?

Jaki sakrament jest najważniejszy w życiu człowieka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie sakramenty mają ogromne znaczenie. Tym, który jest niezbędny do osiągnięcia zbawienia jest Chrzest Święty. Z tego względu udziela się go maleńkim dzieciom. Kapłani przekonują jednak, że równie duże znaczenie ma Pierwsza Komunia Święta. Dlaczego? Ponieważ wówczas po raz pierwszy przyjmujemy sakrament Eucharystii, wokół którego zbudowane jest całe życie chrześcijańskie. Z Eucharystią wiążą się inne sakramenty, posługi kościelne i dzieła apostolstwa.


Przygotowanie duchowe na pierwszym miejscu

mod_jmj_komunia_b_8.jpg
Z tego względu tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Najważniejsze jest oczywiście przyswojenie przez dziecko pewnych prawd wiary tak, aby młody człowiek był świadomy powagi przyjęcia Eucharystii. Nie bez znaczenia jest także rozwój duchowy, naśladowanie Chrystusa w codziennym życiu i podążanie za jego przykazaniami. O wszystkie te kwestie dbają osoby duchowne oraz katecheci przygotowujące dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Pamiętajmy jednak, że obowiązek krzewienia w dziecku wiary spoczywa również na rodzicach.


Podstawowe akcesoria komunijne


Rodzice przygotowują też „techniczną” oprawę wydarzenia. I nie chodzi jedynie o urządzenie przyjęcia dla gości zaproszonych na Pierwszą Komunię Świętą czy wyboru odpowiedniego stroju. Niemniej ważne są drobiazgi – akcesoria, o których łatwo zapomnieć, a które odgrywają wyjątkową rolę w tym ważnym dla dziecka dniu. O czym zatem należy pamiętać? Książeczka, różaniec i medalik – to podstawowa wyprawka komunijna dziecka. Wszystkie te trzy przedmioty zostaną poświęcone w czasie uroczystej Mszy Świętej z okazji Pierwszej Komunii Świętej. I będą towarzyszyć dziecku przez całe życie.


Różaniec – na komunię i na zawsze


Różańce to bez wątpienia jedne z najważniejszych dewocjonaliów dla katolików. Nie od dziś wiemy, że modlitwa różańcowa, uznawana za tę, którą ofiarujemy przede wszystkim Matce Bożej, ma ogromną moc. Dlatego warto zachęcać do niej dziecko już od chwili przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Wybierając różaniec na komunię, postawcie na produkt wysokiej jakości – taki, który będzie mógł służyć na co dzień i jednocześnie stanie się piękną pamiątką. Zwróćcie też uwagę na kolorystykę. Dla dziewczynki można wybrać różowy lub biały różaniec, a dla chłopca – czarny, granatowy albo błękitny. Podpowiadamy, że warto dokupić etui lub pudełeczko na różaniec, które posłuży do jego przechowywania oraz przenoszenia. Możecie także rozważyć dodatkowo kupno małego różańca dziesiątki w postaci bransoletki. W ten sposób Wasza pociecha w każdej chwili będzie mogła odmówić modlitwę – zarówno w chwilach radości, jak i smutku.

21_roz_kom_pm_b.jpg


Medalik – symbol wiary


Dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej powinno mieć na szyi zawieszony medalik. Najczęściej wybiera się modele z wizerunkiem Matki Bożej albo Jezusa. Dla chłopców rodzice często stawiają na krzyżyk. Decydując się na medalik, sięgnijcie po taki, który pozostanie z dzieckiem przez długi czas. W ten sposób nie tylko stanie się dla niego sposobem na okazanie wiary, ale codziennie będzie przypominał o modlitwie. Zapewni też poczucie bezpieczeństwa, uświadamiając dziecku, że Bóg czuwa przy nas na każdym kroku. Zdecydowanie najlepszą opcją będą więc medaliki srebrne o wysokiej próbie – 925, które są odporne na działanie czasu i niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Książeczka – do nauki modlitw i pieśni kościelnych


Wybierając książeczki do nabożeństwa, sięgnijcie po takie, w których można znaleźć najważniejsze modlitwy oraz pieśni kościelne. W ten sposób Wasza pociecha będzie mogła się ich łatwo nauczyć. Książeczkę będzie też zabierać ze sobą do kościoła na Msze Święte. Zwykle dla dziewczynek rekomenduje się produkty w białej okładce, a dla chłopców w ciemnej, chociaż oczywiście nie jest to żelazna zasada.

Obrazki – pamiątki Pierwszej Komunii Świętej obrazek_komunia_Jezus_1910a1.png

W bardzo wielu parafiach książeczkę, różaniec i medalik kupują siostry zakonne albo katecheci, którzy przygotowują dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. W ten sposób wszystkie pociechy otrzymują taką samą, elegancką wyprawkę, z którą wkraczają w nowy – z duchowego punktu widzenia – etap w swoim życiu. Na ich barkach spoczywa też przygotowanie pamiątkowych obrazków Pierwszej Komunii Świętej. To wyjątkowe akcesoria, które przez całe życie przypominają dziecku wyjątkową chwilę, w której przyjęło do serca Jezusa. Z tego względu obrazki do Pierwszej Komunii Świętej ukazują najczęściej wizerunek Chrystusa. Mają wypisane imię i nazwisko dziecka, nazwę parafii oraz datę i miejsce uroczystości. W naszym sklepie istnieje możliwość zamówienia obrazków z komputerowo wypisanymi danymi.

Podobają Ci się te treści? Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych artykułach na blogu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco! -

Świeca komunijna – światło na nowej drodze duchowego życia


Rodzice dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej powinni pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej świecy. Najlepiej oczywiście, aby była to świeca, która towarzyszyła dziecku w czasie Chrztu Świętego. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów nie jest dostępna, można sięgnąć po eleganckie świece komunijne. Białe, ze złoceniami albo kolorowymi motywami ukazującymi kielich z hostią będą doskonałym dopełnieniem odświętnego stroju. Staną się dla dziecka wspaniałą pamiątką. Świecy komunijnej może towarzyszyć specjalna profitka zapobiegającą skapywaniu wosku na ubranie czy na dłoń dziecka.

swiece_komunia_hss_malowana.jpg
Dodatki do stroju komunijnego – rękawiczki, wianki i torebki


Wśród akcesoriów komunijnych należy też wymienić białe rękawiczki, dostępne zarówno w wersji dla dziewczynki, jak i dla chłopca. To wspaniałe uzupełnienie sukienki czy garnituru, jak i ascetycznej, niezwykle wymownej alby. W komunijnej wyprawce dla dziewczynki powinien ponadto znaleźć się wianek na głowę. Obecnie modne są modele z żywych kwiatów. Pamiętajcie jednak, że są one nietrwałe. Z tego względu warto wybrać modele ze sztucznymi kwiatami, które przetrwają nie tylko uroczystość komunii, ale także Msze Święte w czasie Białego Tygodnia. Starannie wykonane, prezentują się tak samo pięknie, jak wianki komunijne z żywych kwiatów. Dla dziewczynki warto ponadto wybrać maleńką białą torebkę komunijną, w której przechowa książeczkę i różaniec.


Z myślą o gościach – zaproszenia i podziękowania


Rodzice dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej organizują ponadto zaproszenia dla gości. Można oczywiście przygotować je samodzielnie. Jest to jednak czynność pracochłonna, na którą trzeba przeznaczyć wiele czasu – tego, którego w ferworze komunijnych przygotowań zawsze brakuje. Z tego względu można sięgnąć po gotowe eleganckie zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą. Większość z nich zawiera wewnątrz gotową treść, wymagającą jedynie wypisania danych. Zaproszenia są zwykle dostępne w komplecie z kopertami. W ostatnich latach upowszechniła się także piękna tradycja dziękowania gościom za przybycie na uroczystość, wręczając im na przykład pamiątkowe magnesy.

pamiatka_komunia_garmd_dziew_resize.JPG
Dekoracje komunijnego stołu


Po przygotowaniu wszystkich akcesoriów dla dziecka na Pierwszą Komunię Świętą pozostanie już tylko zadbać o odpowiednią oprawę stołu. Podpowiadamy Wam, że dekoracje nie muszą być kosztowne i wytworne. Wystarczy jedynie zadbać o eleganckie świece, które stworzą podniosły nastrój. Doskonałym wyborem podkreślającym klimat przyjęcia są także papierowe serwetki z motywem komunijnym. Rozłożone przy talerzykach, spełnią nie tylko ozdobną, ale praktyczną funkcję.

swiece_stolowe_new_zl_komunia.jpg
Sakrament Pierwszej Komunii Świętej został ustanowiony w Wielki Czwartek przez Chrystusa, który dziękował Bogu Ojcu podczas Ostatniej Wieczerzy. Dziś przystępujące do niej dzieci dziękują Bogu za możliwość bycia częścią wspólnoty chrześcijańskiej. Z tego względu warto zadbać o to, aby uroczystość była dla nich pięknym przeżyciem, do którego będą sięgać wspomnieniami.

2023-04-19