Prezenty na chrzest – sztuka wyboru

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II

szaatka_czcionka_nr1.jpg Chrzest to bez wątpienia bardzo podniosła chwila w życiu każdego chrześcijanina. Symbolizując obmycie z grzechu pierworodnego pozwala dołączyć do wielkiej społeczności kościelnej i otwiera drogę do ponownego odrodzenia w wierze. Rytuał obejmuje polanie głowy dziecka wodą świeconą i namaszczenie jej krzyżmem. Całej ceremonii towarzyszy przy tym bardzo uroczysta atmosfera, na którą składa się wiele czynników. Jednym z nich, budzącym w ostatnim czasie sporo kontrowersji, są prezenty, jakimi powinien zostać obdarowany maluszek przez rodziców chrzestnych i gości uczestniczących w sakramencie. I chociaż zwyczaj ten posiada wielowiekową tradycję, to na przestrzeni ostatnich lat uległ znacznym przeobrażeniom. Nie zapominajmy jednak, że tak jak każdy sakrament, chrzest powinien mieć przede wszystkim wymiar duchowy.

Duchowy wymiar podarunku

W początkach VII wieku, kiedy na terytorium Europy rozprzestrzenił się zwyczaj chrzczenia nowonarodzonych dzieci (wcześniej do sakramentu przystępowały osoby dorosłe), rodzice skrupulatnie wybierali osoby, które będą trzymać maleństwo podczas ceremonii. swieca_chrzest1_nakl_golabek_sr1.jpg Największą popularnością cieszyły się osoby bogate, wyróżniające się na tle społeczności majętnością. Pomyślicie zapewne, że oczekiwano od nich kosztownych prezentów? Nic bardziej mylnego! Nasi przodkowie wierzyli, że maluchy powielają los swoich rodziców chrzestnych. Chcąc zapewnić swoim pociechom dostatnie życie, prosili zamożnych mieszkańców miast i wsi o towarzyszenie dziecku w tym niezwykle ważnym momencie życia. Jedynym podarunkiem, o jaki musiała zadbać matka chrzestna była biała szatka, którą okrywano dziecko podczas rytuału. Na ojcu chrzestnym spoczywał natomiast obowiązek kupna świecy, zapalanej w trakcie uroczystości. Zapewne wiecie, że zwyczaj ten w niezmienionej formie przetrwał do dziś.

Co symbolizuje biała szatka na chrzest?

koszulka_zlota.jpg A czy zastanawialiście się kiedyś nad symbolicznym znaczeniu podarunków, o jakie zobowiązani są zadbać rodzice chrzestni? Jeśli nie, to postaramy się w kilku słowach wyjaśnić ich znaczenie. Biała szatka zakładana dziecku podczas chrztu w symbolice biblijnej oznacza błogosławieństwo. Jest utożsamiana z ubraniem, którego człowiekowi, podobnie jak pożywienia i dachu nad głową, nie powinno nigdy zabraknąć. Pamiętajcie przy tym, że szatka na chrzest koniecznie musi posiadać biały kolor, który w tradycji chrześcijańskiej jest barwą życia i światła, a dodatkowo oznacza czystość i niewinność. Przypomnijcie sobie, w jaki sposób na obrazach przedstawiane są osoby święte i aniołowie – wszyscy odziani są w białe stroje, co świadczy o odkupieniu przez nich grzechów i oczyszczeniu przez Chrystusa. szatka_serce_z.jpg Założenie maleństwu białej szatki posiada zatem bardzo mistyczny wymiar i nawiązuje do samego przesłania jakie niesie chrzest, czyli do oczyszczenia z grzechu pierworodnego i zaliczenia do grona dzieci Bożych. Nie zapominajcie jednak, że szatka, którą matka chrzestna ofiaruje dziecku powinna być nowa. Podpowiadamy, że możecie pokusić się o sprezentowanie dziecku fantastycznej pamiątki i wyhaftowanie na szatce do chrztu imion dziecka oraz daty, kiedy przystąpiło ono do sakramentu.

Światło na drogę życia

swiece_szklo_tropic_sn71s_57.jpg Świetną pamiątką towarzyszącą dziecku przez całe życie jest także świeca, którą ojciec chrzestny obowiązkowo zapala podczas chrztu. Skąd pochodzi ten rytuał? Ogień to symbol życia i odrodzenia a także światłego umysłu i bogatej duchowości, jaką daje wiara w nauki Chrystusa. Szeroki wybór rozmaitych produktów pozwoli Wam bez problemu wybrać odpowiedni produkt. Czym się kierować przy jej zakupie? Przede wszystkim pamiętajcie, że świeca do chrztu powinna być wykonana z mieszaniny wosku lub z samego wosku. Sprawdźcie także, czy ma odpowiednio gruby knot tak, aby nie zgasła podczas uroczystości. Zgaśnięcie płomienia w niektórych regionach kraju uważane jest za złą wróżbę. I chociaż kościół zdecydowanie odrzuca przesądy, to i tak warto zadbać o to, aby nie dostarczać rodzicom maluszka niepotrzebnych powodów do zmartwień. Świeca na chrzest nie powinna posiadać także zbyt wielu ozdób, które z upływem czasu mogą ulec zniszczeniu i spowodować, że straci ona swoją estetykę. Nie zapominajcie, że świeca, którą zapalicie podczas  chrztu powinna towarzyszyć dziecku także w czasie sakramentu komunii.

Medalik – na chrzest, na komunię, na zawsze…

srebro_m44.jpg Co ponadto możecie podarować maluszkowi w dniu przyjęcia chrztu? Bardzo popularnym drobiazgiem, który będzie towarzyszyć mu przez całe życie będzie srebrny łańcuszek z medalikiem posiadającym wizerunek Matki Boskiej. Rodzice z pewnością przechowają go do chwili, kiedy dziecko w pełni zrozumie jego symbolikę. Nie zapominajcie, że medalik to jeden z najstarszych prezentów, jakie maluszki otrzymywały w dniu chrztu. A może myślicie, żeby zastąpić go srebrnym krzyżykiem? Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, ale podpowiadamy Wam, że w niektórych miejscach w Polsce wciąż żywy jest przesąd mówiący, że nie powinno się dawać małemu dziecku krzyżyka. Czy w teorii tej, której korzenie sięgają kilku stuleci wstecz, jest ziarno prawdy? Oceńcie sami.

Prezent jak z obrazka!

Bezapelacyjnie bardzo dobrym pomysłem prezentu na chrzest są obrazki srebrne. Estetycznie wykonane, pokryte warstwą srebra będą prezentować się wyjątkowo okazale w pokoju dziecka. obrazek_sr_aniolek_6387_2x.jpg Gdy maluch dorośnie, z pewnością zacznie się nimi interesować, a rozmowy na temat przedstawionych na nich postaci staną się pierwszym krokiem do odkrywania tajników wiary. Możecie więc wybrać obrazki srebrne z wizerunkiem świętej rodziny, czy aniołów świetnie komponujące się z aranżacją dziecięcego królestwa. Poszukujecie oryginalnego podarunku? W takim razie rozważcie dołączenie do obrazka grawerowanej tabliczki. Możecie umieścić na niej imiona dziecka i datę chrztu, jak również pokusić się o niebanalne życzenia, czy ciekawy cytat, który będzie towarzyszył obdarowanemu przez całe życie.

W trosce o dostatnią przyszłość?

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie srebrne obrazki doczekały się poważnej konkurencji w postaci srebrnych łyżeczek, które również można wzbogacić grawerem. Tradycja ta pochodzi z krajów anglosaskich i według wierzeń ma zapewnić maluszkowi dobrobyt oraz uchronić go przed głodem w przyszłym życiu. W Polsce była obecna w latach powojennych, kiedy z powodu panującej biedy ludzie dawali dzieciom to, co udało im się zachować przed kradzieżą i skutkami toczonych walk. Bardzo często były to właśnie srebrne sztućce, w tym maleńkie łyżeczki. Alternatywą dla nich są wykonane ze srebra smoczki i grzechotki, których zadaniem jest z kolei przypominanie o pięknych i beztroskich latach dzieciństwa.

Podobają Ci się te treści? Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych artykułach na blogu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco! -

Łap chwilę, pielęgnuj wspomnienia

album_pierwszy_maluszka_kolorowy.jpg Mówiąc o pamiątkach, nie możemy pominąć albumów na zdjęcia. Produkty dostępne obecnie na rynku, to bardzo często małe dzieła sztuki inspirujące do uwieczniania najpiękniejszych chwil w życiu. Opatrzone rozmaitymi komentarzami i uroczymi zdjęciami wykonywanymi między innymi przez Anne Geddes (wybitna specjalistka fotografii dziecięcej) staną się wyjątkową księgą, która nie pozwoli zarówno dziecku, jak i jego rodzicom zapomnieć o najważniejszych wydarzeniach. Wiele egzemplarzy posiada także miejsce na odbicie śladu stópek maluszka, czy wklejenie jego pierwszego rysunku. Prawda, że robi wrażenie?

Wiara nie potrzebuje wielkich słów

pismo_zyrafa_8.jpg Czy już zdecydowaliście, co Waszym zdaniem okazałoby się najciekawszym podarunkiem dla maleństwa podawanego do chrztu? Jeśli nie, to mamy dla Was jeszcze jedną podpowiedź. Pamiętacie, że dzieci w dość wczesnym okresie życia zaczynają interesować się zagadnieniami religii, co nie zmienia faktu, że wiele z nich jest aspektami trudnymi do zrozumienia. Chcecie ułatwić pociechom przyswojenie historii i podstawowych reguł, jakimi kieruje się chrześcijaństwo? W takim razie doskonałym prezentem okaże się ilustrowana Biblia dla dzieci. Piękne, kolorowe obrazki, duże litery i niezwykle przystępny przekaz bez wątpienia zachęcą małego odkrywcę do zgłębiania wiedzy. Nie zapominajcie, że podarunek ten nabierze jeszcze bardziej podniosłego i wymownego charakteru, jeśli opatrzycie go nieszablonową dedykacją lub życzeniami płynącymi prosto z serca.

Prezent na chrzest - duchowa symbolika

Chrzest to niezaprzeczalnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego chrześcijanina. Ten sakrament otwiera drogę do duchowego przebudzenia, jednakże, jak w każdym aspekcie naszego życia, przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Ostatnie lata przyniosły pewne zmiany w tradycyjnych zwyczajach związanych z tą uroczystością, zwłaszcza jeśli chodzi o prezenty na chrzest.
W naszych czasach, w dobie konsumpcjonizmu, łatwo jest stracić z oczu prawdziwe znaczenie prezentów na chrzest. Te podarunki powinny nawiązywać do duchowego aspektu tego sakramentu, a nie stanowić wyłącznie materialnego gestu. To nie jest moment na drogie zabawki czy designerskie ubranka. Prezenty na chrzest powinny przede wszystkim symbolizować duchowe przebudzenie i nowy początek, który maluch rozpoczyna.

15.06.2015 r.