Święta Rita. Święta nie tylko od spraw beznadziejnych

Szczęśliwy jest ten, kto nie szuka szczęścia poza Bogiem… Św. Rita z Cascii Długo zastanawialiśmy się, jak zacząć ten wpis. I w końcu stwierdziliśmy, że musimy powiedzieć to, co wiemy od zawsze: mamy wyjątkowych klientów, dla których Bóg jest po prostu ważny. Ktoś by powiedział: tylko tyle. My mówimy: Aż tyle. Bo…

Bóg jest miłością. Pamiętamy jednak o tym, że ma też wokół siebie świętych. Jedną z takich wyjątkowych postaci jest święta Rita. I to właśnie o niej przeczytasz w kolejnych akapitach. Serdecznie Cię do tego zachęcamy. Szczególnie jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z problemami. Być może za chwilę znajdziesz na to sposób.

Święta Rita – z jakimi prośbami można się do niej zwrócić?

Skoro mamy wspaniałych klientów, to jest zupełnie zrozumiałe, że lubimy z nimi rozmawiać. Dyskutujemy, doradzamy, pytamy i słuchamy. Kiedy zadajemy pytanie o dewocjonalia ze świętą Ritą, a dokładniej o motyw ich kupna, zwykle pada podobna odpowiedź: bo modlitwa do niej z prośbą o wstawiennictwo u Matki Bożej pomaga w trudnych sytuacjach. Jedna osoba modli się o wyzdrowienie kogoś bliskiego, inna o zgodę w małżeństwie, a jeszcze inna o pojawienie się upragnionego dziecka. Powodów sięgnięcia po ikonę czy medalik ze świętą Ritą jest naprawdę mnóstwo, a produkty te cieszą się ogromnym uznaniem – naszym i naszych klientów. Bo, dodajmy, my też nie raz i nie dwa, zwracamy się do świętej Rity… Dlatego dziś chcielibyśmy właśnie jej poświęcić kilka akapitów.

Święta Rita – oddana Bogu i bliźniemu

Święta Rita przyszła na świat około 1380 roku w Roccaporenie. Jak podają źródła była wymodlonym i jedynym dzieckiem swoich niemłodych już rodziców – Antoniego i Amaty Lotti. Na chrzcie otrzymała imię Margarita, którego włoskim zdrobnieniem jest właśnie Roccaporenie imię Rita. W dzieciństwie nie sprawiała żadnych problemów wychowawczych. Była radosnym, pogodnym i pracowitym dzieckiem. Już jako mała dziewczynka całym sercem pokochała Jezusa. Nic więc dziwnego, że jej największym marzeniem było wstąpienie do zakonu.

Los jednak zdecydował inaczej. Coraz starsi rodzice Rity pragnęli dla niej stabilnej, dobrej przyszłości. Z tego względu, kiedy skończyła 14 lat (niektóre źródła podają, że 12 lat), wydali ją za mąż za Paula Manciniego. I chociaż mężczyzna w głębi serca był dobrym człowiekiem, cechował się bardzo porywczym, trudnym charakterem. Początkowo należał do antypapieskiej frakcji gibelinów, ale pod wpływem Rity – jej wyjątkowej łagodności i cierpliwości, rozmów z nią oraz jej modlitw, całkowicie się zmienił. Niektóre źródła podają, że Mancini w pierwszych latach małżeństwa znęcał się nad swoją żoną, lecz obecnie badacze są skłonni do odrzucenia tej teorii. Pewne jest natomiast, że doczekał się z Ritą dwóch synów: Jakuba oraz Pawła.

Niestety przyszedł moment, kiedy na rodzinne szczęście Rity padł cień. Paulo Mancini został zasztyletowany przez swoich dawnych kompanów. Informacje zgromadzone przez kościół podają, że chwilę przed śmiercią Rita wyprosiła mu pojednanie z Bogiem. Jakub i Paweł, którzy odziedziczyli żywiołowy temperament po ojcu, przysięgli, że pomszczą jego śmierć. Rita jednak nie mogła pogodzić się z tym, że w nastoletnim wieku popełnią zbrodnię, która będzie rzutować na przyszłe ich życie duchowe. Modliła się więc do Boga, prosząc go, aby lepiej zabrał chłopców, niż mają dopuścić się tak okrutnego czynu. Jej prośby zostały wysłuchane. W tym samym roku Jakub i Paweł zmarli na czerwonkę, która dziesiątkowała Włochy.

Klasztorne życie świętej

Rity Od tej chwili Rita całkowicie oddała się modlitwie i pokucie. Rodzina jej męża domagała się, aby wyjawiła nazwiska jego zabójców. Wszystko wskazuje na to, że Rita doskonale je znała, ale milcząc, chciała uniknąć zemsty i kolejnej zbrodni. Pragnęła wstąpić do klasztoru, ale siostry zakonne nie chciały przystać na jej prośbę. Postawiły warunek, że zgodzą się dopiero wtedy, kiedy Rita doprowadzi do tego, aby rodzina Paula Manciniego przebaczyła publicznie jego zabójcom. Nieustające, szczere modlitwy Rity sprawiły, że pewnego dnia tak właśnie się stało. Pojednanie rodzin otworzyło Ricie drzwi do klasztoru.

A czy wiesz, że według legendy, śpiącą Ritę do klasztoru w Cascia przeniósł Jan Chrzciciel? Siostry Augustynianki znalazły ją o poranku w klasztornej celi i zgodziły się, aby pozostała z nimi do końca życia.

W klasztorze Rita wielokrotnie spotkała się z niezrozumieniem sióstr zakonnych. Pokornie jednak znosiła wszelkie upokorzenia. Z jednego z opowiadań o jej życiu można dowiedzieć się, że siostry nakazywały jej codziennie podlewać uschły patyk w przyklasztornym ogrodzie. Rita oczywiście posłusznie wykonywała polecenie. Co więcej, po pewnym czasie, sucha gałązka zaowocowała pięknym, winnym gronem. Warto także dodać, że Rita nieustannie oddawała się modlitwom i umartwianiu. Nie zapomniała jednak o bliźnich. Niestrudzenie służyła im pomocą. Źródła podają, że była znana przez wszystkich biedaków z okolicznych miasteczek. Przynosiła im żywność, lekarstwa i, przede wszystkim, dobre słowo. Poświęcała też czas chorym. A dodatkowo wypraszała łaski dla osób, które ich potrzebowały. Co ciekawe, już za życia świętej Rity dokonało się wiele cudów powodowanych jej wstawiennictwem.

Święta Rita – stygmatyczka, która pragnęła cierpieć razem z Jezusem

Warto dodać, że Rita przez całe życie chciała zjednoczyć się w cierpieniu z Jezusem. Dlatego prosiła Go o to, aby mogła cierpieć tak, jak on i w ten sposób przyczynić się do zbawienia świata. Jej modlitwy zostały wysłuchane. Podczas jednej z nich została obdarzona stygmatem na czole. Chrystus posłał jej cierń ze swojej korony. Rana nie zagoiła się przez kolejne 15 lat.

Rita zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 roku w klasztorze w Casci. Pewnego dnia, gdy była już bardzo chora, poprosiła o to, aby z ogrodu przyniesiono jej figę i różę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był akurat środek zimy. Nalegania Rity sprawiły jednak, że jedna z sióstr zakonnych udała się do ogrodu, gdzie… Spod śniegu wystawała piękna, kwitnąca czerwona róża. Z tego względu świętą Ritę często przedstawia się w ikonografii z raną na czole i różą w dłoni.

Drogocenna perła Umbrii

Po śmierci Rity do jej grobu zaczęły ściągać tłumy wiernych. Wszystko za sprawą cudów. Wiadomość o nich rozprzestrzeniała się błyskawicznie. Warto dodać, że pewnego dnia kościół, w którym spoczywało ciało Rity, doszczętnie spłonął. Cyprysowa trumna pozostała jednak nienaruszona, podobnie jak ciało, które do dziś nie uległo rozkładowi. W 1628 roku papież Urban VIII zatwierdził istniejący żywy kult Rity. Kanonizacji dokonał natomiast papież Leon XIII w 1900 roku. Podczas uroczystości nazwał świętą Ritę drogocenną perłą Umbrii. Podpowiadamy, że jej imię, po włosku oznacza właśnie perłę.

Czyją patronką jest dziś święta Rita?

Dziś święta Rita pozostaje patronką kobiet, małżeństw i matek. Zwracają się też do niej pary starające się o potomstwo. Jest ponadto uważana za świętą od spraw beznadziejnych. Z tego właśnie względu, również i Ty możesz zwrócić się do niej z modlitwą, jeśli nagle znajdziesz się na życiowym zakręcie. Chociaż zachęcamy do tego, aby nawet w chwilach szczęścia nie zapominać o świętej Ricie, która bez wątpienia jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w kościele katolickim.

Jak modlić się o wstawiennictwo do świętej Rity?

Sięgając po modlitewniki! Jak zwrócić się do świętej Rity? Najlepiej jak to możliwe, czyli w modlitwie. W tym celu możesz sięgnąć po modlitewnik „Módlmy się do świętej Rity”albo po Nowennę do świętej Rity. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby do swojej kolekcji dołączyć wyjątkowy audiobook wzbogacony muzyką „Róże świętej Rity, nabożeństwo 15 czwartków”. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat życia świętej, polecamy książkę Paola Giovetti „Rita z Cascii. Święta od spraw niemożliwych”.

Dewocjonalia ze świętą Ritą – biżuteria religijna

Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ tak, jak wspomnieliśmy na początku, ogromną popularnością cieszą się też dewocjonalia ze świętą Ritą. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć biżuterii religijnej. To drobiazgi, które według opinii naszych klientów, pomagają na co dzień. W jaki sposób? Po prostu zapewniają poczucie bezpieczeństwa i przypominają, że nawet w najczarniejszych chwilach jest ktoś, z kim można porozmawiać i zwrócić się z prośbą o wstawiennictwo. Pięknym, niezwykle cennym drobiazgiem jest diamentowany srebrny medalik ze świętą Ritą. Śmiało można postawić również na medalion ze świętą Ritą zatapiany w żywicy. Jego atutem jest niezwykle elegancki wygląd. Dodajmy, że produkt został wykonany ręcznie z największą starannością. Warto wspomnieć o tym, że biżuteria religijna ze świętą Ritą może być wspaniałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Różaniec ze świętą Ritą – odkryj wielką moc ulubionej modlitwy Matki Bożej

Podobnie zresztą jak różaniec święta Rita, po który warto sięgnąć nie tylko w trudnych chwilach, ale także w tych radosnych – aby podziękować Matce Bożej za opiekę. Jeśli wiesz, jak wielką moc ma modlitwa różańcowa i chcesz ją odmawiać codziennie, dobrym wyborem może okazać się różaniec bransoletka ze świętą Ritą albo klasyczna koronka do świętej Rity. Atutem dwóch ostatnich produktów jest fakt, że można zawsze mieć je na wyciągnięcie ręki.

Jak zrobić domowy ołtarzyk do modlitwy?

A może szukasz dewocjonaliów, które ozdobią Twój dom? W tej kategorii bezkonkurencyjny jest obraz ze świętą Ritą, który można zawiesić na ścianie – oczywiście w widocznym miejscu. Jeśli natomiast masz ochotę stworzyć domowy ołtarzyk, dobrze sprawdzi się niewielki obrazek ze świętą Ritą, który można ustawić na stoliku albo na komodzie. Podpowiadamy, że ma on postać obrazka 3D, więc prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Na uwagę zasługuje też ikona ze świętą Ritą, wykonana metodą nadruku na desce olchowej i ozdobiona złotem płatkowym. Na domowym ołtarzyku może pojawić się także ręcznie zdobiona figura świętej Rity albo tryptyk z jej wizerunkiem.

Mówi się, że święta Rita pojawia się tam, gdzie kończy się nadzieja. Przynosi ulgę w cierpieniu, pomaga rozwikłać problemy. My jednak zachęcamy Cię do rozmowy z nią w różnych momentach życia – i tych napawających smutkiem, i tych wesołych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić ją o wstawiennictwo dla bliskiej osoby, albo kogoś, kto tego po prostu potrzebuje.