Święte obrazki i ikony jako prezenty komunijne

Już niedługo dzieci, które od kilkunastu miesięcy przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, po raz pierwszy będą mogły w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Przyjmą Pana Jezusa do serca w towarzystwie rodziców, dziadków i innych bliskich członków rodziny, którzy wspólnie z nimi będą celebrować ten wyjątkowy czas.

Bierzmowanie, chociaż zwykle nie jest obchodzone tak uroczyście, jak inne wydarzenia religijne, jest drugim po Chrzcie Świętym sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. O jego ogromnym znaczeniu świadczy chociażby fakt, że zalicza się je do pierwszej z trzech grup sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Zastanawiasz się, jaka jest jego historia? A może nie wiesz, jak wygląda ceremonia bierzmowania? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, pozostań z nami przez kilka minut.

Czemu służy bierzmowanie?

Zacznijmy od tego, czym jest bierzmowanie. Aby łatwiej było zrozumieć jego istotę, przypomnijmy, że nazwa sakramentu pochodzi do słowa „bierzmo”. Oznacza ono belkę podtrzymującą strop dachu. Bierzmowanie jest więc tym, co umacnia wiarę. Pomaga jej rozkwitnąć i motywuje do zgłębiania jej tajemnic. W ten sposób pomaga zjednoczyć się z Chrystusem. Nie bez powodu jest także nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. W jakim wieku można przystąpić do bierzmowania? Od 1975 roku w kościele katolickim sakrament przyjmuje się zwykle między 14 a 18 rokiem życia, dzięki czemu w przeciwieństwie do Chrztu Świętego, pozwala świadomie podjąć decyzję o przynależności do wielkiej wspólnoty kościoła. Wcześniej udzielano go dzieciom w wieku od 7 do 10 lat.

Bierzmowanie jako dopełnienie Chrztu Świętego

Zastanawiasz się, dlaczego kościół udziela sakramentu bierzmowania? Zacznijmy od korzeni, czyli od chrztu. Już w początkowych latach średniowiecza ustalono, że przez chrzest człowiek staje się świątynią Ducha Świętego. Z kolei bierzmowanie pozwala przyjąć siedem darów Ducha Świętego. Są to dary rozumu, mądrości, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Innymi słowy, bierzmowanie jest niczym innym jak dopełnieniem sakramentu Chrztu Świętego.

Historia bierzmowania

A jaka jest historia bierzmowania? Według Nowego Testamentu sakramentu udzielano już od pierwszych wieków naszej ery. Osoba do tego upoważniona nakładała ręce na głowę bierzmowanego i modliła się o zesłanie mu darów Ducha Świętego. Co ciekawe, w pierwszych sześciu wiekach po narodzinach Chrystusa, sakrament był udzielany łącznie z Chrztem i Komunią. Z tego też względu nie wykształciła się uroczysta obrzędowość, jak to miało miejsce w przypadku dwóch wspomnianych sakramentów. Liturgia bierzmowania od początku istnienia była więc dość prosta, ascetyczna w swojej formie.

Świadectwa historyczne pochodzące z II wieku pokazują, że sakramentu bierzmowania udzielał biskup przez nałożenie dłoni na głowę osoby, która do niego przystępowała. Od III wieku duchowny czynił też znak krzyża na czole bierzmowanego. W VI stuleciu teologowie postanowili oddzielić bierzmowanie od sakramentu Chrztu i Eucharystii. Powodem tego był fakt, że coraz więcej parafii powstawało poza miastami. Ponieważ szafarzem bierzmowania był biskup, często okazywało się, że nie mógł w określony dzień odwiedzić kilku świątyń. W związku z powyższym czekano na przyjazd dostojnika kościelnego, co całkowicie oddzieliło bierzmowanie od innych sakramentów. Ponadto zdecydowano, że sakrament będzie realizowany przez nałożenie dłoni na głowę osoby, która go przyjmuje, namaszczenie krzyżmem świętym oraz modlitwę. W X wieku do ceremoniału dołączono ponadto uroczyste błogosławieństwo końcowe.

Kiedy Chrystus ustanowił sakrament bierzmowania?

Jak z pewnością się domyślasz, sakrament bierzmowania ma swoje podwaliny w Piśmie Świętym i jest ściśle związany z życiem Jezusa. Pamiętasz o przepowiedni Izajasza, która spełniła się w czasie Chrztu Chrystusa w rzece Jordan. To właśnie wtedy niebiosa otworzyły się i na Syna Bożego zstąpił Duch Święty, dając znak, że to właśnie On jest tym, który zbawi ludzkość. W czasie swojej posługi Jezus obiecywał zesłanie łaski Ducha Świętego całemu ludowi. Obietnicę spełnił w dzień Pięćdziesiątnicy, kiedy Duch Święty został zesłany na wszystkich uczniów przebywających w wieczerniku. Od tego czasu apostołowie udzielali daru Ducha Świętego wszystkim neofitom.

Kto może przystąpić do bierzmowania?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Aby móc przystąpić do bierzmowania, należy być chrześcijaninem. W praktyce oznacza to, że sakrament jest udzielany osobom, które wcześniej przystąpiły do Chrztu Świętego oraz do Eucharystii. Duchowni kościoła katolickiego są zgodni co do tego, że do sakramentu powinno podchodzić się świadomie, biorąc odpowiedzialność za swoją wiarę. Dlatego podkreślają, że bierzmowania udziela się osobom dojrzałym duchowo, w wierze. W sytuacji zagrożenia śmiercią dopuszcza się jednak możliwość udzielenia sakramentu dziecku. Warto pamiętać także o tym, że bierzmowanie poprzedza odpowiednie przygotowanie. Zwykle trwa ono około 3 lat i obejmuje uczestnictwo w katechezach oraz mszach świętych, co pozwala kandydatom lepiej uświadomić istotę sakramentu. Przed przystąpieniem do bierzmowania kandydat powinien przystąpić do sakramentu pokuty.

Jak wygląda bierzmowanie?

Zacznijmy od tego, że w Wielki Czwartek, podczas Mszy krzyżma świętego, następuje poświęcenie krzyżma przez biskupa określonej diecezji. Biskup jest też szafarzem sakramentu bierzmowania. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy istnieje zagrożenie śmiercią, może go udzielić każdy kapłan.

Na początku liturgii bierzmowania następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie kandydaci do sakramentu wyznają wiarę. W ten sposób kościół katolicki podkreśla, że bierzmowanie jest kontynuacją chrztu świętego. Jest jego dopełnieniem. W dalszej części liturgii biskup wyciąga dłonie w kierunku bierzmowanych i prosi w modlitwie o zesłanie na nich Ducha Świętego. Po modlitwie następuje istota sakramentu. Biskup, trzymając prawą dłoń na głowie bierzmowanego, lewą czyni na jego czole znak krzyża. Wraz z namaszczeniem krzyżmem świętym wypowiada słowa „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”. Ceremonię kończy pocałunek pokoju, czyli wspólna komunia biskupa i wszystkich wiernych zgromadzonych w kościele. Warto pamiętać, że do bierzmowania konieczny jest świadek. Może to być każda osoba wierząca. Jej zadaniem jest pomoc w trwaniu w wierze osobie bierzmowanej. Świadek jest odpowiednikiem rodzica chrzestnego w czasie Chrztu Świętego.

Jaki prezent na bierzmowanie sprawdzi się najlepiej?

Podczas liturgii bierzmowania często osobie przyjmującej sakrament towarzyszy rodzina lub przyjaciele. Jeśli Ty także w najbliższym czasie wybierasz się na taką uroczystość, być może zastanawiasz się, co kupić na bierzmowanie. Pamiętaj, że ofiarowanie podarunku nie jest obowiązkiem, lecz dobrą wolą. Jeśli więc masz ochotę wręczyć ważnej dla Ciebie osobie jakiś drobiazg, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Podkreślamy jednocześnie, że miarą prezentu na bierzmowanie nie jest jego cena, lecz duchowy przekaz.

Krzyże do bierzmowania – piękna pamiątka przyjęcia sakramentu

Jednymi z najbardziej trafionych podarunków są krzyże do bierzmowania. Zwykle przybierają dość okazałą postać – mają wielkość ok. 10 cm. Mogą być wykonane z drewna lub z metalu. Zawieszone na rzemieniu, pomogą każdego dnia eksponować wiarę i będą przypominać o konieczności modlitwy oraz o postępowaniu zgodnie z wytycznymi Chrystusa. Różnorodność modeli pozwoli znaleźć ten, który najlepiej dopasuje się do oczekiwań osoby przyjmującej sakrament.

Srebrne medaliki na bierzmowanie

Poza krzyżami do bierzmowania doskonale sprawdzą się klasyczne krzyżyki srebrne. Tym, co je odróżnia od wcześniej wspomnianych, jest mniejszy rozmiar i mniejszy ciężar. Mogą być więc noszone na ubraniu lub pod ubraniem. Jeśli zależy Ci na eleganckim podarunku, do krzyżyków dobierz odpowiednie łańcuszki srebrne. W ten sposób prezent będzie spójny i kompletny.

Biżuteria religijna – idealna na prezent

W ostatnich miesiącach dużą popularnością cieszy się biżuteria religijna handmade. Można do niej zaliczyć między innymi medaliony zatapiane w żywicy, które stanowią świetny pomysł na prezent na bierzmowanie. Na szczególną uwagę zasługują modele z krzyżykiem albo wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po bransoletkę różaniec. To drobiazg, który w każdej chwili pozwoli odmówić jedną z najpiękniejszych modlitw.

Jaki prezent na bierzmowanie? Obraz święty!

Nadal nie wiesz, co kupić na bierzmowanie? Fantastycznymi pamiątkami przystąpienia do sakramentu mogą być obrazki srebrne. Na wspomnianą uroczystość możesz wybrać warianty ukazujące postać Chrystusa – w końcu to On ustanowił sakrament bierzmowania. Oprócz srebra doskonale sprawdzą się klasyczne obrazy święte z Chrystusem. Zawieszone na ścianie albo postawione na komodzie, będą wspaniałym wspomnieniem dnia, w którym obdarowana osoba przystąpiła do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej i zobowiązała się do przestrzegania prawd wiary.

Pismo Święte – wspaniały podarunek na bierzmowanie

Podpowiadamy również, że na każdą religijną okoliczność – w tym na bierzmowanie, prezentem może być Pismo Święte. To najważniejsza księga chrześcijan pozwalająca poznać sekrety wiary. Ofiarowana z okazji bierzmowania, może stanowić także życiowy drogowskaz pomagający kierować się nauką Jezusa. Jeśli chcesz, aby prezent miał naprawdę elegancką formę i stał się pamiątką na długie lata, postaw na Pismo Święte w skórzanej oprawie.

Jak spersonalizować prezent na bierzmowanie?

Na koniec zastanówmy się, jak spersonalizować prezent na bierzmowanie. Możliwości jest wiele, a to, którą z nich wybierzesz, zależy od Ciebie i charakteru prezentu. W Piśmie Świętym możesz na przykład umieścić piękną dedykację dla obdarowanej osoby. Dobrym pomysłem jest dołączenie do niej wymownej sentencji albo cytatu z Biblii. Chcesz w dniu sakramentu bierzmowania podarować obraz święty? Strzałem w dziesiątkę jest więc dołączenie do niego grawerowanej plakietki. W ten sposób będzie jeszcze wspanialszym upamiętnieniem dnia, w którym bliska Ci osoba dostąpiła daru Ducha Świętego. Znanym i cenionym od lat sposobem przekazania życzeń i ciepłych słów z okazji bierzmowania jest też wręczenie kartki okolicznościowej. Tym bardziej że dostępne są specjalne kartki na bierzmowanie ukazujące białą gołębicę albo wizerunek Jezusa czy Matki Bożej. Wiele z nich posiada wydrukowane piękne życzenia. Podpowiadamy, że najbardziej elegancko prezentują się warianty zdobione ręcznie.

Bierzmowanie otwiera zupełnie nowy etap w życiu każdego chrześcijanina. Osoba, która do niego przystępuje, świadomie wybiera swoją ścieżkę i zobowiązuje się podążać śladami Jezusa. Jednocześnie jest gotowa na głoszenie wiary. Oddaje Bogu swoje serce, zdając sobie sprawę z konieczności codziennej modlitwy i uczestniczeniu w mszach świętych. W zamian otrzymuje od Stwórcy możliwość dostąpienia zbawienia i przynależności do wielkiej wspólnoty kościoła katolickiego.

2024-03-18