Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę

Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę? Wyrusz w drogę śladami Chrystusa… Jan Paweł II

Sezon pielgrzymkowy możemy oficjalnie uznać za rozpoczęty. Dla niektórych z Was tegoroczna wędrówka będzie kolejną, dla innych pierwszą duchową wyprawą. Bez względu na to, czy wybieracie się na nią ponownie, czy dopiero stawiacie pierwsze kroki w temacie pielgrzymowania, pamiętajcie, że tak jak w przypadku każdej podróży, również i tu ważne jest odpowiednie przygotowanie – zarówno duchowe, jak i fizyczne. Nie zapominajcie także o odpowiednim wyposażeniu bagażu. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co zabrać ze sobą na pielgrzymkę, pozostańcie z nami przez chwilę.

Wygodna odzież to podstawa w czasie pielgrzymki

rozaniec_drewno_oliwne_krzyz_oliwny.jpg Każdego dnia pielgrzymi pokonują średnio 30 kilometrów. Zgodzicie się zapewne, że jest to imponujący dystans. A jeśli dodamy do tego zmienne warunki pogodowe, łatwo domyślić się, że nietrudno o zmęczenie czy różne niekomfortowe dolegliwości organizmu. Z tego względu podstawą wyposażenia każdego pielgrzyma jest odzież dopasowana zarówno do upalnej, jak i deszczowej pogody, a przede wszystkim wygodne buty. Doskonałą opcją są przewiewne koszulki wykonane z naturalnej bawełny, które pozwalają skórze oddychać i nie powodują podrażnień czy otarć naskórka. W ostatnich latach pielgrzymi decydują się na koszulki z nadrukiem chrześcijańskim, stwarzające wyjątkową oprawę dla tej jedynej w swoim rodzaju wędrówki i pozwalające jeszcze lepiej wyrazić swoją wiarę. To produkty, które wspaniale sprawdzają się podczas uroczystych Mszy Świętych, w których będziecie uczestniczyć po dotarciu do miejsca docelowego. Na pielgrzymkę warto zabrać też ze sobą zapasową parę obuwia oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapomnijcie o nakryciu głowy.

Każdy pielgrzym potrzebuje odpoczynku – namiot i śpiwór pomocne w czasie wędrówki

rsz_modl_bizantyjski.jpg Pokonując codziennie wiele kilometrów, należy też zadbać o właściwy odpoczynek. Z tego względu dobrym pomysłem jest zabranie na pielgrzymkę śpiwora, który umożliwi regenerację organizmu po długotrwałym wysiłku. W ostatnich latach osoby wędrujące do miejsc kultu religijnego często dołączają do swojego bagażu również lekki, samorozkładający się namiot kopułowy, który pozwala wygodnie spędzić noc pod gołym niebem. Polecamy także spakowanie do plecaka niewielkiej podręcznej latarki, która, kiedy zaistnieje taka potrzeba, rozproszy ciemność. Ważne jest również, aby mieć ze sobą ochronę przeciw komarom. Ponadto nie można zapominać o podstawowych dokumentach oraz gotówce.

Pielgrzymowanie bez przykrych niespodzianek – apteczka pierwszej pomocy

Podczas pielgrzymki, równie ważne, jak ubranie czy ekwipunek, pozwalający na wypoczynek, są przydatne drobiazgi. Podstawą wyposażenia plecaka każdego wędrowca jest apteczka pierwszej pomocy. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim środki opatrunkowe oraz dezynfekujące –  niezbędne w przypadku powstania otarć naskórka, a także odcisków, które są ogromnym problemem pielgrzymów. Obowiązkowo w plecaku powinny też znaleźć się chusteczki higieniczne, papier toaletowy, chusteczki nawilżane oraz płyn do dezynfekcji dłoni. Warto zabrać ze sobą środek przeciwbólowy oraz specyfik na dolegliwości żołądkowe.

Kosmetyki – jakie produkty należy zabrać na pielgrzymkę

pisma_m_skora_pag_jgran_81.jpg Wybierając się na pielgrzymkę, warto pamiętać o podstawowych środkach higienicznych. Do plecaka należy więc spakować pastę i szczoteczkę do zębów, szampon oraz mydło lub żel pod prysznic. Podczas podróży, zwłaszcza w upalne dni, przyda się antyperspirant oraz krem z filtrem UV, chroniący skórę przed poparzeniami słonecznymi. W bagażu nie może też zabraknąć ręcznika. Znakomitą opcją są niewielkie ręczniki szybkoschnące, dedykowane podróżnikom, którzy każdy dzień spędzają w innym miejscu. Wielu pielgrzymów zabiera ze sobą własne naczynia np. metalowy kubek oraz sztućce.

Różaniec, modlitewnik, Biblia, śpiewnik czyli „duchowy” ekwipunek pielgrzyma

Poza środkami pierwszej potrzeby pielgrzymi zaopatrują się w rozmaite dewocjonalia. W czasie wędrówki niezbędny jest oczywiście różaniec. Można odmawiać go podczas marszu lub wieczorem, w czasie odpoczynku. Oprócz klasycznych rozwiązań doskonałym wyborem na pielgrzymkę jest różaniec bransoletka. Jego największym atutem jest to, że zawsze znajduje się w zasięgu dłoni. Alternatywą jest z kolei różaniec obrączka, zakładany na palec i pozwalający zwrócić się z modlitwą w dowolnej chwili podróży. Poza różańcem przydatne okazują się modlitewniki. Pielgrzymi często zabierają ze sobą także Pismo Święte, które zwykle czytają wieczorami wspólnie z innymi uczestnikami wędrówki. Warto też zabrać śpiewnik, ponieważ wspólne śpiewanie pieśni i piosenek religijnych to jedno z ważniejszych elementów pielgrzymkowej wspólnoty.

Odpowiedni plecak na pielgrzymkę – komfort każdego dnia

spiewnik_jut_zielony_8.jpg
Na koniec pamiętajcie o najważniejszym, czyli o odpowiednim plecaku. W końcu to w nim muszą pomieścić się wszelkie rzeczy niezbędne w czasie pielgrzymowania. Plecak powinien być pojemny, lecz niezbyt gabarytowy. Warto wybrać model z ergonomicznymi szelkami. Świetnie sprawdzają się rozwiązania z pasem biodrowym pozwalające odciążyć plecy i barki. Jeśli to możliwe, postarajcie się o plecak z oddychającą tylną ścianą – w ten sposób zapewnicie sobie maksymalny komfort nawet podczas wielogodzinnej wędrówki. Podpowiadamy też, że w wielu wypadkach kluczem do sukcesu jest odpowiednio spakowany plecak. Uporządkowane wnętrze sprawi, że łatwo znajdziecie niezbędną rzecz, kiedy będziecie jej potrzebować.

Pielgrzymka to z pewnością niezwykła przygoda w życiu każdej osoby, której przewodzi intencja i cel dotarcia do miejsca kultu. I nie ma znaczenia, który raz się na nią wybieracie. Niesamowita atmosfera, możliwość spotkania się z ludźmi wyznającymi te same wartości, a co najważniejsze, odwiedzenie miejsc kultu religijnego, wynagradzają trudy drogi. Aby te ostatnie stały się jak najmniej dokuczliwe, wystarczy dobrze przygotować się do wędrówki. Później pozostanie już tylko cieszyć się chwilą i wraz z każdym postawionym krokiem zbliżać się do Boga.

2023-07-02